"Бюджет 2018 предвижда сериозно увеличение на парите в предучилищното и училищното образование, но за сектор "Наука" се чуват различни числа", заяви пред БНР председателят на БАН академик Юлиан Ревалски.
В БАН сме радостни от увеличаването на парите за образование, защото от доброто образование на нашите деца и внуци зависи и бъдещето на БАН.
Но за БАН са предвидени 4 800 000 лева. Реалното увеличение е свързано с увеличаването на минималната заплата. Ако този бюджет остане такъв, той все още ще бъде по-нисък от бюджета преди 10 години.
Средната заплата на асистентите е 510 лева. Ще има увеличение, но възнаграждението остава сравнимо с минималното, каза акад. Ревалски. Системата може да започне да се разпада сама, като учените си намерят друга работа. Процентът на бюджетната субсидия към собствените приходи е 60/40. Нямаме противоречия, че трябва да участваме, заяви акад. Ревалски.
Според него, програмното финансиране е добро, то поддържа краткосрочните приоритети. На в същото време трябва да има и устойчиво повишаване на институционалното финансиране. Така ще бъдем готови за периодите, когато има други приоритети.
"За БАН ние сме само една четвърт от учените. Информатиците могат да кандидатстват, математиците обаче - не. Същото се отнася и за много други специалности", уточни акад. Ревалски.
С науката са свързани всички важни сектори - образованието, здравеопазването, допълни акад. Ревалски. Той смята, че науката би могла да бъде една от сферите, по които политиците постигат консенсус.