Предстои „протест“ на работници на „Булгартабак“ от фабриката в Благоевград, който ще се проведе в София. Служителите на холдинга, чиято собственост официално е неизвестна, но се счита, че е на депутата от ДПС Делян Пеевски, са „подканени“ да протестират с циркулярно писмо. Това съобщи "Биволъ", в чиято редакция е получена снимка на писмото.
В него са развити „опорни точки“ за „злонамерена медийна и политическа атака“ срещу „Булгартабак“, организирана от партия „Да България“ и т.нар. „Кръг Капитал“ на Иво Прокопиев.
Досега бяха проведени няколко протеста от уволнени работници на фабриката на „Булгартабак“ в София, която затвори врати след като холдингът обяви, че прекратява износа за Близкия изток заради репутационни проблеми след разкритията за мащабна контрабанда на цигари към Ирак и Турция.
Бившите работници питаха кой е собственикът на „Булгартабак“, изхвърлил ги на улицата, но бяха посрещнати с мълчание.
Повод за този контрапротест очевидно са настоятелните въпроси от последните дни към главния прокурор Цацаров и МВР, задавани преди всичко от „Да България“ и изданията на „Икономедия“. Те питат какво отношение ще вземат българските институции след официалния доклад на турската служба за борба с организираната престъпност КОМ, в който се твърди, че през 2016 г. контрабандата на цигари с източник „Булгартабак“ е нанесла щети за над 100 милиона евро на турската хазна.
В доклада на КОМ за 2014 г. също се твърдеше, че българска продукция залива пазара на контрабандните цигари в Турция, но името на „Булгартабак“ не се споменаваше официално. За сметка на това публикации в близки до властта турски медии не спестяваха тази информация. Беше оповестено също, че Делян Пеевски и Ахмед Доган са „персона нон грата“ в Турция.
Каналите за контрабанда на цигари на "Булгартабак" към Близкия изток са съществували още по времето когато „Булгартабак“ беше държавна собственост. Ключова фигура в тези канали е иракчанинът Салам Кадер Фарадж, известен още като „Молла Омар“, пише "Биволъ".
През 2011 г. той се явява представител на „Каледон Инвест“, традиционен контрагент на „Булгартабак“ за страните от Близкия Изток и Северна Африка. „Каледон“ е била разследвана още през 2007 г. от българската прокуратура за контрабанда на цигари.
„Каледон“ обаче губи своя лиценза за внос на цигари в Иракски Кюрдистан, след което „Булгартабак“, вече приватизиран, започва да продава директно на дубайската фирма Andalus Al Sharq General Trading, в която съдружник е Салам Фарадж.
Разследване, базирано на митнически документи разкри, че "Булгартабак" е продавал на тази фирма цигари за над милиард долара годишно.
Проблемът е в това, че „Булгартабак“ не желае да търгува с официалните власти, а предпочита контрабандните канали, минаващи през дистрибутора Салам Кадер Фарадж (или Фарук), който е считан за контрабандист в държави от този регион. Така на практика българският производител е затънал трайно в сенчестия и криминален бизнес, което обрича този отрасъл от българската икономика на гибел.
Според "Биволъ" премиерът Бойко Борисов е бил многократно уведомен за тези криминални деяния, но не е реагирал по никакъв начин.
Цигарите се изнасят с кораби от Варна за ОАЕ, като се пренатоварват в няколко други пристанища, противно на всякаква търговска логика, вероятно, за да се заметат следите на произхода. От Дубай контрабандната стока стига до Ирак, откъдето натоварена на камиони и мулета влиза в Турция по различни маршрути, минаващи през Северна Сирия и Иракски Кюрдистан.
Контрабандистите плащат за безпрепятствено преминаването на стоката им през териториите на различни терористични групировки. Турция е особено изнервена от приходите от контрабанда на български цигари, които получава ПКК, и това е отбелязано в два поредни доклада на KOM.
Името на Салам фигурира в документите, които адв. Александър Ангелов изпраща на банкера Цветан Василев, преди да финализира прехвърлянето на собствеността на "Булгартабак" от руската банка VTB към лихтенщайнски офшорки.
В тези документи, публикувани първо в блога на финансовия журналист Мирослав Иванов пише, че в Лихтенщайн и в Дубай са създадени сложни схеми от фирми, които да разпределят собствеността на приватизирания „Булгартабак“ между Делян Пеевски, Цветан Василев и собствениците на Винпром „Пещера“. По-късно бившият бизнес партньор и банкер на Пеевски Цветан Василев, който сега се укрива в Белград, потвърди тяхната автентичност.
В структурата са предвидени и комисионни за Бойко Борисов и Ахмед Доган чрез 3 офшорки, владеещи по 10% от собствеността. Това се явявало възнаграждението им за политическата благословия за приватизацията на "Булгартабак", която мина в парламента в края на 2011 г. с гласовете на ГЕРБ и мълчаливото съгласие на ДПС. Адвокатът на Пеевски Александър Ангелов, който бил автор на схемата, фигурира като собственик в една от тези фирми.