100 милиона лева са дълговете на общинските болници, като 47 милиона от тях са просрочени, сочат данни на здравното министерство. Дълговете са предимно за медикаменти и консумативи, съобщи заместник-министърът Бойко Пенков на дискусия за проблемите на общинските болници в Националния тристрарнен съвет.
След анализ ще бъдат предложени мерки на всяка община, която да оздрави проблемните лечебни заведения. Болници няма да се затварят, каза Пенков.
"Затваряне - не, за преструктуриране говорим. Има проблем с Белоградчик, Димитровград, с Омуртаг. Това, което ние можем да направим и правим е - реално увеличаване на средства, като заплащаме на болниците всяка една лечебна дейност, която касата не плаща. Това са някъде в рамките на 22 милиона годишно", заяви той, цитиран от БНР.
Бизнес и синдикати предложиха мерки за оцеляване на общинските болници като създаване на специален фонд за тяхното подпомагане, списък със защитени здравни заведения, както и местната власт, за да може да финансира и заплатите на персонала. В момента 83 процента от приходите на болниците от касата отиват за заплати.
В петък Националното сдружение на общините ще поиска от министър Кирил Ананиев да се удвоят от 6 на 12 милиона лева парите за подпомагане на отдалечените общински болници. Това ще позволи 65 заведения да оцелеят през най-тежките зимни месеци.