„Никак не съм привърженик на героичната версия за убийството на Петър Христов, а именно, че е съдействал за разбиването на „Наглите“. Много по-вероятно са останалите версии – да речем корупционните. Този човек командваше администрациите, МВР, участваше в обществените поръчки в цялата Великотърновска област“.
Така бившият директор на Националната разузнавателна служба и ексдепутат ген. Димо Гяуров коментира пред BiT убийството на Петър Христов. Бизнесменът, сочен за близък до ГЕРБ, бе разстрелян в понеделник пред офиса на фирмата му „Лакрима“ в столичния квартал „Манастирски ливади“.
Гяуров подчерта, че Христов не е направил кой знае какво за разкриването на групата „Наглите“ - просто е завел един от престъпниците при тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов срещу гаранции, че ще стане защитен свидетел на МВР.
„Очевидно е имало недоволни и конкуренция. Твърди се, че фирмите му съвсем не са в цветущо състояние - че има огромни дългове, че не се е разплащал с подизпълнителите и част от работниците. Очевидно е имало много причини някой да поиска да го поръча“, посочи ексшефът на разузнаването.
„Това е стрелба по властта, по липсата на капацитет на властта да се справи с престъпността. Аз от години твърдя, че основният проблем на службите за сигурност и на МВР е липсата на капацитет, на качествен човешки ресурс, на познания и способност. Това дава отражение в резултатите“, коментира той.
Димо Гяуров коментира и провелото се вчера заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев. „След 4 часа заседаване, този КСНС излезе с доста скромни решения. Според мен, не е имало за цел резултати, това е просто един пиар ход“, обясни Гяуров. „Лошото е, че последните тежки криминални престъпления се отличават с изключителна наглост, а това е показател за отношението към държавата. Тоест, извършителите смятам, че няма да бъдат наказани. Това е стрелба по липсата на власт, по липсата на капацитет за справяне, категоричен бе генералът.
„Причините за липса на този капацитет са различни – като се започне от шуробаджанащина и се стигне до липса на мотивация“, допълни още Димо Гяуров.