Над 20 бракониери на бяла пясъчна мида в Черно море са заловени през последните два месеца при проверки от инспектори на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Най-честите нарушения са добив на деликатеса със забранени от закона уреди или без разрешително за стопански риболов.
"Има само един начин, по който е разрешено да се добива мидата. Той е ръчен. Строго забранено е тя да се лови с дънни тралове и драгиране. Ежедневно правим проверки за незаконен улов. Изискваме и разрешителни. На нарушителите издаваме актове, наказателни постановения, изземват се уредите, споделя изпълнителният директор на ИАРА Галин Николов, цитиран от "24 часа".
Проблемът обаче бил трудното залавяне заради "дупка" в закона. Българското законодателство не забранявало улова на бяла пясъчна мида, но в Закона за рибарството и аквакултурите нямало точна дефиниция какво е драга, нямало дневна норма на улов, не бил описан точно начинът на улов. Според специалистите това била и причината законът масово да се нарушава, а казусът с улова на бяла мида оставал неразрешен от държавата.
От бранша няколко пъти са отправяли предложения и препоръки до министъра на земеделието Румен Порожанов за промяна в закона касаеща количеството на дневен улов, въвеждане на забрани през размножителния период на мидата и др.
Рибари казват, че при средно добър улов могат да се извадят около 60 до 100 килограма бяла мида на ден. Цената на бялата мида е около 7-8 лева за килограм.