Депутатите обсъждат на извънредно заседание вота на недоверие към кабинета. Той е внесен от ПГ на "БСП за България" и е заради провал в политиката на противодействие на корупцията.
Драгомир Стойнев от левицата предложи в залата да бъде поканен и премиерът Бойко Борисов, председателят на парламента Цвета Караянчева обеща той да бъде уведомен.
По предложение на Данаил Кирилов /ГЕРБ/ дебатът се предава пряко по БНТ 2 и БНР.
Оглушителното отсъствие на министър-председателя е самопризнание за вина за корупция. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на дебатите по вота на недоверие към кабинета „Борисов“. „Вотът приключи преди да е започнал“, каза Нинова. „Обръщам се най-вече към българските граждани. Уважаеми български граждани, правим този вот на недоверие за вас. Всеки от вас е свободен човек да подкрепя БСП, ГЕРБ, ОП, „Воля“, ДПС. Това е свободен избор, но всеки от вас е срещал в живота си корупцията“, заяви Нинова.
Да се твърди, че правителството на ГЕРБ и „Обединение патриоти” не може и не иска да противодейства на корупцията, е дълбоко невярно твърдение. Това каза от парламентарната трибуна министърът на правосъдието Цецка Цачева.
По думите на правосъдния министър правителството полага големи усилия в борбата с това социално явление, а като аргумент за това Цачева посочи гласувания и обнародван в Държавен вестник нов „Антикорупционен закон, както и променените разпоредби в НПК. „Когато говоря, че правителството провежда антикорупционни политики, няма как да не се върна на предизборната платформа на ГЕРБ и да направя един кратък анализ с предизборната платформа на левицата. Колеги от ляво, знаете ли колко пъти вие споменавате във вашата предизборна платформа за системна борба с корупцията – нула”, отбеляза още правосъдният министър.
В същото време около сградата на Народното събрание има три протеста - срещу Истанбулската конвенция, в подкрепа на ратификацията й и за оставка на правителството.
Самото гласуване на вота, според правилника на НС, е не по-рано от 24 часа от приключване на разискванията.
Вотът на недоверие е успешен, ако събере абсолютно мнозинство - повече от половината от народните представители.