Европейската комисия приветства желанието на България да се превърне в основен газоразпределителен център на Балканите. Това заяви вицепрезидентът на комисията Марош Шефчович, който отговаря и за енергийния сектор. Шефчович е разговарял с премиера Бойко Борисов и двамата са обсъдили и въпроси, свързани с присъединяването на страните от Западните Балкани.
България има много голям потенциал в инвестиции в енергийна ефективност и възобновяеми източници, заяви еврокомисарят Марош Шефчович. Тя може да има и ключова роля в разнообразяване на енергийните източници на Балканите и цяла Европа, съобщава БНР.
„Ние искаме газовият хъб да бъде ефективен, да действа според европейското законодателство. Към този хъб газът трябва да идва от различни източници и трябва да бъде търгуван тук, а не само да преминава транзитно през страната ви“, каза той.
Шефчович обърна внимание на необходимостта за развитие на енергийната стратегия на целия Европейски съюз до 2030 година и призова за сериозен дебат във всяка от страните – членки за бъдещето на енергетиката.
„Защото знаете много добре, че ако построите атомна електроцентрала днес, тя ще остане с вас в следващите 30, 40 или 50 години, ето защо решението, което ще вземете днес, ще има значение за енергийния микс на страната, не само до 2030 година, но и през 2040 и 2050 година“, подчерта еврокомисарят.
Той допълни, че енергийната бедност продължава да е огромен проблем в цяла Европа и сподели, че има усещането, че често добрите намерения не биват разбирани и не се осъществяват.
„В Брюксел може често да чуете шегата, че каквото се случва във Вегас, си остава във Вегас . Опасявам се, че често това се случва и в Брюксел“, заяви Шефчович.
Събитието е част от програмата на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз и се организира от Института за енергиен мениджмънт със съдействието на Министерството на енергетиката.