Анализирайки законовите текстове и съдебната практика, в СДС смятаме, че проблемът не е в закона, а в неговото прилагане. В момента няма необходимост от промяна в текстовете на чл.12 от НК.
Това заявяват в официална позиция от СДС.
Настоящата редакция на закона дава възможност на всеки правомерно да защити живота и собствеността си, без да се притеснява от наказателна репресия. Както и Конституционният съд отбелязва в своето решение № 19 от 1997г - проникването чрез насилие или взлом, показва достатъчно ясно интензивността и характера на нападението, че да е оправдано при този обективен критерий, да се даде възможност на нападнатия се да се защити с всички средства.
На настоящия етап е необходимо съдът да прилага стриктно и непротиворечиво института на неизбежна отбрана, като спазва всички правила, постановени от закона и тълкувателните решения.
Нашата позиция е, че вместо към законодателни промени за неизбежната отбрана, усилията на правителството и управляващото мнозинство следва да се насочат към реални и работещи политики за справяне с битовата престъпност. Ефективни мерки в тази насока могат да бъдат: осигуряването на възможности за бърза връзка (напр. паник бутони) с полиция/112 на уязвимите групи; промяна в наказателната политика, като се предвидят мерки нарушителите да бъдат реално наказвани,
например с общественополезен труд, вместо глоба; бързи процедури за установяване на обстоятелствата и отговорността при случаите, свързани с неизбежна отбрана.
СДС е партията, която винаги е била радетел за неприкосновена частна собственост. В законодателната ни дейност сме се ръководили от основополагащия правен и морален принцип, че гражданите трябва да могат да защитят себе си и своята собственост. Благодарение на нас, през 1997г. бе разширен обхватът на института на неизбежна отбрана в НК, чрез добавянето на нова алинея трета, чиято цел е по-голяма защита на жилището на всеки гражданин.
Като демократична партия, защитаваща вече три десетилетия принципите на правовата държава, в СДС сме силно притеснени от възможността института за неизбежна отбрана да се превърне от защитна в репресивна мярка, оправдаваща насилието и дори отнемането на човешки живот.
Според СДС желанието на обществото за разширяване на пределите на неизбежна отбрана идва от наслагваното с години чувство за безнаказаност у нарушителите и липсата на доверие в правоохранителните институции. Справянето с тези проблеми ще намали драстично и желанието за мъст и наказание "сега и веднага", което може да доведе до улично правосъдие и саморазправа.
От СДС сме готови да предложим механизми и конкретни законодателни промени за реалното въвеждане на тези мерки.