Около 6000 души с увреждания се готвят да излязат на национален протест пред Министерския съвет утре в 11:00 часа. Хората се обявяват срещу дискриминиращите, според тях, промени в модела за медицинската експертиза и ТЕЛК, от която ще бъдат засегнати сериозно и децата с увреждания, които ще останат без социални асистенти.
Общо 90 автобуса се очаква да пристигнат в столицата от цялата страна. Около 35 рейса идват от Северна България от "Хемус" и "Струма" и ще пристигнат още в 9:00 часа сутринта. Вторият лъч протестиращи е на входа на София на магистрала "Тракия" - още 45 автобуса. От посока Благоевград пристига третият лъч с протестиращи.
Протестът е подкрепян и от КТ "Подкрепа". Хората се обявяват против оценката на работоспособността и включването само на едно водещо заболяване в решението на медицинската експертиза.
Майките на деца с увреждания пък настояват за равнопоставеност във финансовото подпомагане между децата, навършили 18 г. с аргумента, че няма никаква разлика в нуждите на един 17-годишен младеж с увреждане и навършил пълнолетие. "Имаше един човек в Германия, който така си представяше нещата, всички да бъдат високи, руси и едри, и здрави. Имаше и един по на Изток", възмути се шефът на "Подкрепа" Димитър Манолов, визирайки Хитлер и Сталин. "Безобразие е изключително мека дума", заключи той, като се противопостави да се вземат правата на хората с увреждания само в името на някакви баланси във фиска.
42,6% от хората с увреждания са срещали дискриминация при кандидатстване за работа, пък отчете данните от проучване на синдиката Ваня Григорова. 83 на сто живеят с доходи под 323 лв. на месец, а всеки четвърти българин с увреждане трябва да кара месеца с до 200 лв. "Да, трябва да има промени, да не може на паркинг със стикер да спре голям черен джип. Да, трябва да се промени и това, че в едно населено място има здрави и прави хора, всички с ТЕЛК-ове от един лекар, това трябва да се промени. Но най-лесно е да посегнеш на тези хора, които са безпомощни", коментира Димитър Манолов.