Щетите в България не са уточнени все още, но не предполагат помощ от ЕС. Това заяви еврокомисарят Кристалина Георгиева на пресконференция в Министерски съвет. „Все още няма пълна оценка на щетите от наводнението, но те не са в мащаба, който би довел до искане на компенсация от Европейския фонд за солидарност”, заяви Кристалина Георгиева.
Грубата оценка на щетите е за десетки милиони. За България 0.6 % е над 220 млн. евро, тоест засега ние нямаме причина да търсим този фонд. Ако през пролетта – март, април, страната ни пострада от наводнения, които не са изключени, ние се готвим за тях по цяла Европа, тогава ще търсим и този източник за помощ на страната ни, даде надежда Кристалина Георгиева.
Полша, Италия, Холандия, Белгия и Дания са заявили, че са готови да окажат съдействие на България. Европа ще помогне на бедстващите със специален изолационен укрепващ материал, който е необходим на много места в България и отопляеми палатки с калорифери, както за пострадалото население, така и за хората, работещи на място.
Кристалина Георгиева прогнозира и тежка пролет по света. Цяла Европа е скована в студ, в девет страни, включително България в цялата страна или в отделни регион е обявено бедствено положение. След тази тежка зима може да ни очаква и тежка пролет с големи наводнения, за които трябва да се готвим, каза Кристалина Георгиева. Тя даде оценка много добър на организацията в засегнатите региони.
Фонд „Солидарност” на ЕС беше създаден вследствие на наводненията в Централна Европа през лятото на 2002 г. Като правило помощта по фонда се ограничава до финансиране на спешни действия (например възстановяване на инфраструктура или временно настаняване на хора), предприети от публичните органи във връзка с щети, които не могат да бъдат застраховани. Понесените от частни лица щети и загубата на приходи не могат да подлежат на обезщетяване.
Оттогава той е бил използван при 47 различни бедствия, породени от природни катастрофи като наводнения, горски пожари, земетресения, бури и суша. До момента Фондът е предоставил помощ на 23 различни европейския държави в размер над 2,4 млрд. евро.
През 2005 г. беше предложен нов регламент на фонда, с който да се разшири обхвата на неговите действия, като включва бедствията, застрашаващи общественото здраве, както и такива, предизвикани от тероризъм и промишлени/технологични причини. Европейската комисия направи това предложение в отговор на клаузата за преразглеждане, предвидена в Регламент (EО) № 2012/2002 за края на 2006 г. Новият регламент следва да влезе в сила от януари 2007 г.