Близо 100 милиона лева дефицит в бюджета на Националната здравноосигурителна каса за лекарства за домашно лечение и злокачествени заболявания се очаква до края на годината. Това съобщи Галя Кондева, директор на дирекция "Лекарствени продукти", на семинар във Велинград за новите моменти в Националния рамков договор за тази година, информира БНР.
"Ръстът в разходите в бюджета на здравната каса е за скъпоструващи медикаменти, сред които са тези за хепатит С и за злокачествени заболявания. Дефицитът, който очакваме след приспадане на отстъпките, които сме договорили с всички притежатели на разрешение за употреба, е между 80 и 100 милиона лева", посочи тя.
Около 33 хиляди са пациентите с онкозаболявания в България, а тези с хепатит С - 1100. От тази година фондът заплаща и 30 нови молекули. Анализът сочи, че 75% от бюджета отиват за така наречената таргетна терапия и само 25% за стандартната терапия в онкологията. Затова се прилага строг контрол.
"Тези пациенти се подобряват, удължава се тяхната преживяемост, но това е една много скъпа терапия и не можем на този етап да я ограничим, въпреки че работим усилено в посока на създаване на мерки най-подходящата терапия да отиде при подходящия пациент. Всички тези терапии са свързани с наличието на определени генетични маркери и когато пациентът има тези маркери, тази терапия е подходящата за него", обясни Галя Кондева.
Касата плаща и 282 милиона лева за онколекарства в болничната помощ извън стойността на клиничната пътека.