Почетният председател на ДПС Ахмед Демир Доган и Румен Гайтански – Вълка са регистрирали обща фирма. Компанията се казва „Уотър-Витал“ ООД и в нея Доган и Вълка са съсобственици с по 10 000 лв. капитал, съобщи "БиволЪ". Двамата са и управители на фирмата, която е вписана в Търговския регистър на 19 октомври 2017 г.
Капиталът на фирмата е внесен в „Интернешънал Асет Банк“, чиято собственост се свързва с Младен Михалев – Маджо. Адвокатът, който е подал документите за регистрация на „Уотър-Витал“ ООД в Търговския регистър е Иван Емилов Георгиев, бивш говорител на Съюза на Съдиите в България и отявлен критик на модела „Кой“ в медиите.
Това е и първото официално бизнес начинание на Доган. Двамата с Гайтански участват с по 10 хил. лв. в капитала на "Уотър Витал". Предметът на дейност на компанията е добив, бутилиране, разпространение и продажба на минерална вода, проекти за изграждане, ремонт и реконструкция на водоемни съоръжения, ВЕЦ и пречиствателни станции и ВиК мрежи; експлоатация на язовири.
Освен в управлението на отпадъците, Гайтански има интереси и в други области: през 2016 г. негово дружество стана концесионер на летището в Горна Оряховица. Извън политическата си дейност Доган пък стана известен с договора си за 1 млн. лв. като консултант в строителството на язовир "Цанков камък" - област, близка до предмета на дейност и на новоучреденото дружество. Секторът е значим - по съвпадение именно днес Министерството на регионалното развитие съобщи, че до 2023 г. във водна инфраструктура ще бъдат вложени 1.6 млрд. лв от еврофондовете.
"Уотър Витал" е регистрирана на софийския адрес бул. "Цариградско шосе" 48-50, където се помещават и други дружества на Гайтански.
Кой е Вълка?
Румен Гайтански – Вълка е цитиран в конфиденциален дипломатически доклад на американския посланик Джеймс Пардю като приближен на групировката СИК (Интергруп), с която в миналото (според американския дипломат б.ред) е имал общ бизнес.
„ГЕОРГИ ЛЯЛЕВ е също в управителния съвет на Славия. Бащата на Лялев, Траян Лялев е декан на юридическия факултет към Югозападния университет в Благоевград. Чрез Лялев, Румен Николов и Младен Михалев са получили дипломи за юристи. Георги Лялев е и бизнес партньор на РУМЕН ГАЙТАНСКИ (български гражданин с прякор „ВЪЛКА“), чиято фирма WOLF 96 също е свързана с Интергруп“.
Връзките на Лялев със СИК и „Първа източна международна банка“ са подробно документирани, но Биволъ не можа да открие данни за преки бизнес отношения между Лялев и Гайтански, нито между „Волф 96“ и „Интергруп“. Връзки на Гайтански със СИК обаче има и те се проследяват през участието на Красимир Маринов-Маргина и Дмитрий Минев-Руснакав капитала на „Волф 96“ и „Дитц“.
Изследователят на организираната престъпност Юрген Рот цитира в книгата си „Новите Български Демони“ интервюта с български и немски полицейски източници, които обрисуват Румен Гайтански като един от героите на криминалния български преход.
„До 1988 г. е бил шофьор на Ангел Стойчев, тогава началник на VIII районно управление в София. След това отишъл в Германия, запознал се с богата вдовица, чийто починал съпруг се занимавал с извозване на боклук. Оженил се за нея и по този начин получил първите коли за извозване на смет, с които след завръщането си в България започнал дейността си и спечелил първите милиони. Но тогава в България все още нямало голям интерес към този бизнес. Единственият, който твърдял, че това е златна мина, бил Иво Карамански.“ – пише Рот.