Принудителната евтаназия на хиляди глави дребен рогат добитък в Странджанско вдигна животновъдите на протест пред Министерския съвет. Траурен марш и химнът на България огласиха столичния булевард "Дондуков", след което движението бе блокирано от фермерите. Протестиращите издигнаха лозунги, че изгарянето на мъртви животни ни връща в Средновековието. Подобно на предишния си протест, когато затвориха пътя София – Варна край Велико Търново, и сега в столицата животновъдите запалиха вълна и изляха мляко насред площада.
Исканията на протестиращите са за държавна помощ от най-малко 20 лева на животно, която да компенсира загубите в бранша по време на действието на отменената от съда Наредба 3 за директните плащания. Те настояват компенсацията по тази наредба за колегите им от районите под карантина, заради чумата по дребни преживни животни да е в размер от 40 лева на животно.
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация настоява и за обезщетения по пазарни цени за принудително умъртвените животни поради чумата, които се изразяват в: 300 лева за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол и 200 лева за овци/кози-майки извън селекционен контрол; 1000 лв/брой за кочове и пръчове под селекционен контрол и 700 лв/брой за кочове и пръчове извън селекционен контрол, както и 6лв/кг живо тегло за агнета и ярета.
Това бе причина и за първия им протест, а именно срива на изкупните цени на млякото и искане на помощ заради претърпените загуби.
Председателят на НОКА Симеон Караколев пък отиде да връчи петиция на премиера Бойко Борисов с исканията на животновъдите.
"Искаме оставка на земеделския министър. Искаме държавата да понесе своите отговорности. Тези хора тепърва трябва да търсят животни. Това са стада, градени с години. 6 месеца в тези ферми не може да стъпи животно, така че няма нужда от такъв популизъм. Хората след нова година чак ще започнат да си купуват животни", заяви Караколев, цитиран от "Фокус".