Повече от 300 души протестираха пред парламента срещу високите цени на горивата, след което блокираха за кратко движението от НС към Орлов мост и в двете посоки. Организаторите от гражданско сдружение СИЛА настояват правителството да предприеме мерки за намаляването на цените, предаде БНР.
Част от исканията са да бъде гласуван мораториум върху цените на горивата, като се замрази цената, както на едро, така и на дребно, докато Комисията за защита на конкуренцията не се произнесе дали има монопол на пазара. Друго искане на протестиращите е за намаляване на митата на акцизите, съобразени със стандарта на живот, а също така и да има граничен контрол и да се знае коя фирма какво гориво внася и какво е неговото качество.
Въпреки проявите на протестиращите, шествието в София се размина със сериозни сблъсъци. Повечето от хората, които се включиха в инициативата, организирана от гражданско сдружение СИЛА бяха младежи. Лозунгът на протеста беше "Не на безумните цени на горивата". Славян Желязков и Иван Бонев от СИЛА заявиха:
Държавата има лостове, с които да го направи. Знаем, че има комисия, която може да го направи. Тази комисия една година си взима подкупите и не прави нищо. Не е реално да взимаме 270 лева минимална работна заплата и да не можем да си сипем сто литра гориво. Това е безумие, което става в България - на данъка да слагаш данък. Само това решение правителството да вземе, нафтата пада с около 14-15 стотинки, бензинът - с около 13 стотинки и газта - с около 6, шест и половина стотинки.
Протестиращите изтъкнаха и факта, че в 11 страни от ЕС, сред които и Франция, цените на дизела са по евтини, отколкото у нас.
Ако тези искания не бъдат взети под внимание, организаторите се заканиха, че ще започнат да блокират и ключови гранични пунктове на страната.
В Пловдив близо 100 души се включиха в протестното шествие с искания за по-ниски цени на горивата. Те приеха петиция, в която настояват и за включване на организиции на потребителите в работата на Комисията за защита на конкуренцията и в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Протест срещу високите цени на горивата имаше и във Варна. Според протестиращите, цените се покачват безконтролно, тъй като "Лукойл" е монополист. Ако цените на горивата продължат да се покачват, хората ще са принудени да слязат от колите си и да ползват алтернативен транспорт.
Детско камионче запалиха на протестния митинг срещу скока в цените на горивата във Велико Търново. Преди това, около 50 автомобила преминаха в протестно шествие по улиците. Участниците в митинга изпратиха декларация до Народното събрание и правителството, прочетена от местния координатор на Гражданското сдружение "Сила" Симон Милков:
Настояваме някой да излезе и да ни каже на базата на какво се крепи този скок и кой определя цената на горивото в България. Настояваме тази цена на горивата да бъде намалена поне до 2.20 лв. Искаме адекватни решения в полза на българския гражданин-данъкоплатец. Докато не бъдем чути няма да спрем с протестните действия.