Субсидиите, които получават партиите в Народното събрание за всеки получен глас на изборите, остават 11 лева. Това решиха депутатите при гласуването на текстове от бюджета за 2019 година. Това стана без каквито и да било дебати в пленарната зала, а няколко члена бяха гласувани анблок от народните представители. Така те бяха гласувани със 97 гласа "за", само 46 "против" и едва 3 "въздържали се".
Онези партии, които са останали извън парламента, явили са се самостоятелно на вота, но са спечелили най-малко 1 % от гласовете също имат право на партийна субсидия. Това не важи за онези формации, които са участвали в коалиция на изборите.
По този начин председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов бламира партийния си лидер и премиер Бойко Борисов.
Само преди седмица при гостуването си в bTV в предаването на Слави Трифонов Бойко Борисов заяви, че ще предложи субсидията да стане 1 лева, но уточни, че това е в ущърб на малките партии, а големите ще станат зависими. Само няколко дни по-късно в същото предаване шефката на НС Цвета Караянчева обясни, че ГЕРБ не са съгласни на 1 лева партийна субсидия.
Според Борисов, ако субсидиите са ниски, то олигархията ще има огромна власт над парламента, тъй като партиите ще станат зависими от бизнеса.
Въпреки че е против самата мярка, Борисов пое ангажимент да прокара решението, което бе гласувано на референдум преди две години.
Самият Борисов в деня на вота за президент и референдума заяви, че ангажира ГЕРБ заради волята на народа да внесе три от точките, гласувани на референдума като предложения в Народното събрание. Това се случи по отношение на мажоритарната изборна система с абсолютно мнозинство в 2 тура, чрез създаване на 240 едномандатни изборни района в страната, което предложение обаче не събра необходимото мнозинство и не мина на първо четене в пленарната зала.
Тогава Слави Трифонов заяви в отворено писмо, че депутатите в Народното събрание са суспендирали българската Конституция.
Припомняме, че референдумът, иницииран от Слави Трифонов, се проведе на заедно с президентските избори в страната на 6 ноември 2016 г. Избирателната активност в националния референдум беше 50,59%. Разликата е 0,67% по-малко от необходимите гласове, които можеха да направят резултатите от допитването задължителни. Тричленен, и петчленен състав ВАС решиха също, че референдумът не е задължителен.
След като 43-то Народно събрание беше разпуснато напълно отпадна и възможността референдумът, организиран от "Шоуто на Слави" да бъде разгледан от депутатите.
Остана възможността гласуваното на референдума да бъде прокарвано от отделни партии като законодателни промени, като това се отнася и намаляване на субсидията за партиите - предложение, което може да бъде предложено в Закона за държавния бюджет от Министерски съвет.
Именно за това настояваше и Слави Трифонов пред премиера Борисов.