Вече трети ден продължават проблемите с електронните винетки, влезли в сила от 1 януари. Множество шофьори опитаха да се сдобият с новите сертификати чрез сайта bgtoll.bg, сред които и екип на bTV, но безуспешно.
Проблеми има и със закупуването на нови винетки, и с регистрирането на старите хартиени към електронни. Системата блокира и чрез мобилното приложение, и чрез настолен компютър.
Вчера екип на bTV е направил проверка на 5 бензиностанции. Оказа се, че в нито една от тях терминалите не работят. Шофьори споделиха, че са се опитвали да си купят винетки и през сайта. Имаше такива и от професионални фирми за превози, които над 20 часа са се опитвали да купят винетки без успех.
На някои места няма устройства, от които да могат да бъдат закупени електронни винетки. Подобен пример е "Дунав мост", отбелязват от TVN. Липсата на устройства кара водачите се превръщат в нарушители на закона, тъй като не могат да се сдобият с необходимия документ. Водачите без винетки рискуват да бъдат глобени със 70 лева.
Неуредиците с електронните винетки предизвикаха хаос и на ферибота Свищов – Зимнич, където камионите чакат с часове на пристанището, защото няма кой да им продаде винетни стикери. Стигнало се до там, че от ръководството на ферибота били принудени със собствени автомобили да ходят до офис на мобилен оператор в центъра на града, за да купуват винетки за блокираните чуждестранни камиони, допълват от TVN.
От АПИ бяха категорични, че срив в системата не е имало. „Когато попаднете на банкомат, който не работи ,значи ли, че банковата система се е сринала?“, риторично попита шефът на АПИ Светослав Глосов.
Вчера пред bTV Глосов заяви, че срив в системата няма, и отчете, че на 1 януари са продадени 5000 винетки за 380 000 лв.
От ТОЛ управлението казват, че не е имало срив в системата и напомнят, че всеки, който е купил електронна винетка, може да провери дали покупката ѝ е отразена на сайта bgtoll.bg пет минути след транзакцията. Единствено трябва да бъде натиснат бутона „Проверка на винетка”. Същото важи, ако конвертираме винетка, но тогава трябва да се избере „Проверка за конвертирана винетка”.
От АПИ отново напомнят шофьорите да внимават при изписването на номера на колата си или на данните на банковата си карта.