От началото на годината Националният институт по метеорология и хидрология вече не е част от БАН. Решението отне месеци, а настоящият спор между Академията и синоптиците е за двуетажна сграда. Министърът на образованието Красимир Вълчев изрази надежда, че това ще е последният проблем между двете институции. Това съобщи телевизия „Европа“.
От 1 януари Националният институт по метеорология и хидрология вече не е част от БАН. След протести за разпределянето на средствата, които той получава от Академията, през есента беше взето решение НИМХ да бъде прехвърлен към Министерството на образованието и науката. Това беше и поводът ресорният министър Красимир Вълчев да се срещне със служителите му.
Красимир Вълчев – министър на образованието:
„Институтът има възможност за пълноценно функциониране, няма разлика между дейността му от 31.12 и 01.01, продължава институтът с целия си обем от функции да осъществява дейността си с всички необходими средства и имущества за това.“
проф. Христомир Брънзов – директор на НИМХ:
„НИМХ продължава с всичко, което е правил, с всичките си научни проекти, същевременно сме заложили нови, които стартират тази година.“
След като стана ясно, че НИМХ вече няма да е към БАН, Академията създаде Институт за изследвания на климата, атмосферата и водите. Това доведе до конфликт кое от имуществото за кого да остане и актуален спор за двуетажна сграда. НИМХ я искат за себе си с мотива, че едва 12 от 700-те служители на института са решили да останат на работа в БАН, а Академията нямало да я използва пълноценно.
проф. Христомир Брънзов – директор на НИМХ:
„Те искат тази сграда да я вземат за тези 7 човека, защото реално 7 души ще работят в София. Къде да оставим нашите колеги вътре, които са над 30 човека? Това са искания, които очевидно са неосъществими. В такъв диалог няма как да се постигне съгласие, защото няма ръководител, който да си извади хората на снега, за да освободи една сграда празна за 7 човека.“
Красимир Вълчев – министър на образованието:
„Става въпрос конкретно за една сграда, която трябва да уточним как ще се ползва, от кого ще се ползва, дали ще се раздели, може би в момента тази сграда е единственият неизяснен въпрос, който остава, тъй като тя беше обявена и за седалище на новосъздадения институт на БАН. Като се уточни използването на сградата съм убеден, че ще бъдат изчистени проблемите.“
Надеждата на министър Вълчев е, че и този спор ще бъде разрешен съвсем скоро, а с това ще приключат и проблемите в отношенията между БАН и НИМХ.