България се намира в критичен момент на своето развитие. Това заяви в годишния си отчет пред медиите президентът Румен Радев.
Той посочи, че законодателният процес остава непредвидим, лобисткото законодателство измества обществения интерес, липсва прозрачност.
Президентът съобщи, че създава Съвет за ускорено развитие на България. Страната ни има нужда от нови идеи.
Това бе година на илюзорна стабилност и нарастване на беззаконието и ерозия на демократичните завоевания. Това заяви президентът Румен Радев при отчета му на втората година от мандата му като президент.
По думите му президентската институция често е била последната преграда пред лобистко законодателство.
Президентът каза, че през 2018 г. е задълбочил диалога с всички балкански лидери. Той открои Дунавската стратегия като инструмент, който може да бъде използван за съживяването на икономиката в Северна България.
Консултативните съвети за национална сигурност, диалогът с ръководството на министерството на отбраната, срещите с личния състав са откроили проблемите на въоръжените сили. Последните решения на управляващите опорочиха модернизацията на армията, каза Радев.
Той отчете наложеното вето на 7 закона, като по думите му то не е акт за противопоставяне на Народното събрание, а противопоставяне на липсата на реално обсъждане на проблемите.
Докато порочната комисия за изтребители в НС от 2017 блокира модернизацията за дълъг период, то последните решения на управляващите окончателно я опорочиха, заяви президентът Румен Радев. Той го нарече "бутафорен конкурс за изтребителя".
Той изрази съжаление, че се е оказал лош пророк във връзка с буксуващата модернизация на българската армия, която не се е осъществила и през изминалата година.
Президентът Радев започна отчета си с външната политика и сигурността, в която той има водещи прерогативи. „През 2018 продължих активно да отстоявам българските позиции по европейския и световен дневен ред. 12 държавни глави посетиха страната по моя покана“, каза държавният глава.
Той подчерта, че е задълбочил диалога с лидерите на всички балкански страни.
При посещението ми в Сърбия посетихме с Вучич българското малцинство. Решихме проблема с женските български фамилии и медиите на български език, посочи той.
„Проведох три срещи с президента на Македония, договорих участието на македонска рота на парада на 6 май“, заяви Радев.
При посещението си в България словенският президент откри директна самолетна линия. Инициирах меморандум за разбирателство, който все още не е подписан от премиерите на балканските страни, каза още той.
Президентът Радев подчерта значението на Дунавската стратегия, която е обсъдил с президентите на Румъния и Австрия. „Убеден съм, че Дунавската стратегия може да съживи Северна България и трябва да бъде използвана“, подчерта той.
„На срещата на върха на НАТО поставих приоритетите на България свързани с колективната сигурност и процеса на модернизация на българската армия. На конференцията в Катовице защитих работните места в българския въгледобив. С посещението си в Москва възстанових политическия диалог на най-високо равнище, който беше прекъснат“, изброи още президентът.