БСП напусна сдружението на общините, след като властта не осигури общи критерии, по които правителството подпомага населените места.
Решението на членовете на Управителния съвет (УС) на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) от БСП да се оттеглят от участието си в работата на Съвета обяви кметът на Гоце Делчев Владимир Москов. Той е и зам.-председател на социалистическата партия.
„Няколко месеца настoявахме за изготвяне на правила и обективни критерии за разпределението на средствата, отпускани с постановлението на Министерски съвет за общините. Такъв документ УС не прие, въпреки нашето настояване. И затова обявяваме несъгласието си и ние, членовете на УС от БСП, оттегляме участието си от работата на УС и призоваваме всички делегати от БСП, които участват в днешното заседание, да се оттеглят заедно с нас“, заяви Москов, цитиран от агенция "Фокус".
От "Позитано" 20 съобщиха още, че ръководството на БСП, кметове и председатели на общински съвети и делегати на Общото събрание на Сдружението на общините от партията са провели среща в централата.
След обсъждане е взето решение кметовете от левицата, членове на УС на Сдружението на общините, да напуснат Управителния съвет. Мотивите са дългогодишната и целенасочена политика на правителството на Бойко Борисов за разделение на кметовете според политическата им принадлежност, с което се наказват жителите на общини, управлявани от БСП.
"Многократно сме алармирали, че средствата, разпределяни извън бюджета с решение на МС, се насочват към общини на ГЕРБ и ДПС. Финансирането се прави без критерии и процедури. Напускаме УС на Сдружението в знак на несъгласие с тази политика и липса на всякаква чуваемост от страна на правителството за проблемите на местната власт"- е позицията на БСП.
Социалистите неведнъж алармират, че парите за общините се разпределят на тъмно от кабинета. А на 27 декември 2018 г. по време на среща в централата на БСП беше обявено, че кметовете на партията обмислят да напускат УС на НСОРБ, ако не се реши въпросът с разпределянето на средствата.
Това стана, след като на 19 декември Министерският съвет отпусна с постановление 146 млн. лв. на български общини.
Тогава зам.-председателят на БСП Кирил Добрев заяви: „Най-важната дума е прозрачност и критерии. Как всъщност раздаваме парите на всички български граждани, защото мога да кажа, че към днешна дата не ГЕРБ, а БСП е първа политическа сила и ако критерий за това е подкрепата, то логично е БСП и ГЕРБ да получават, образно казано общините, едни и същи средства. Ние обмисляме напускането на УС, но запазваме участието в сдружението на общините, тъй като до изборите през сдружението ще минат друга група важни закони, които са елемент от предизборната кампания октомври месец. Това, което искаме е прозрачност, критерии.“
От общо 23 членове на Управителния съвет на Сдружението петима са от БСП.
Представители на ГЕРБ на събранието заподозряха, че кметовете - социалисти изпълняват поръчка на партийната си централа.
"Смятам, че решението за напускане не е взето в залата, а от някъде другаде", коментира, цитиран от "Фокус", кметът на Бургас Димитър Николов, който е и член на висшето ръководство на ГЕРБ. Той изтъкна, че сдружението "е платформа на приятелство и професионализъм" и призова кметовете от други партии да не се подвеждат.
Според председателя на сдружението и кмет на Велико Търново Даниел Панов (ГЕРБ) не може кметове от БСП, които получават средства, да напускат управителния съвет.
"В тези 130 общини, които колегите от БСП казват, че са на ГЕРБ, живеят 5.2 млн. жители. А в общините, в които те са кметове, са 560 хил. жители", изтъкна Панов пред журналисти.
"Колегите кметове от БСП в България са не повече от 40. Втора политическа сила в местната власт са всички онези, които са издигнати от независими сдружения и НПО – това са 50 души. Тези хора са получили по-малко от колегите от БСП. Според нас няма драма с постановленията. Но има политически натиск, защото не може кметове от БСП да получават средства и в същото време да подкрепят тази декларация", добави председателят на сдружението.