България днес отбелязва 143-годишнината от гибелта Христо Ботев и загиналите за нейната свобода и независимост. Точно в 12 часа в продължение на 2 минути сирените в цялата страна с прекъснат вой оповестиха отдаването на всенародна почит към на поета-революционер и загиналите за свободата и независимостта на България.
Въпреки лошото време - гъста, мъгла, студен ветрец и ръмящ дъжд, хиляди българи се събраха на връх Околчица във Врачанския Балкан, за да се включат във всенародното поклонение пред паметта на Христо Ботев. С рапорт бе обявен успешният край на 73-тия национален туристически поход Козлодуй-Околчица. 1400 души от цялата страна, предимно деца и млади хора, извървяха в последните 5 дни 120-километровия път на Ботевата чета и съпреживяха героичното ѝ дело.
В родния град на Христо Ботев – Калофер, годишнината бе отбелязана с митинг-поклонение. Военнослужещи положиха гирлянда на славата на извисяващия се над града мемориален комплекс „Христо Ботев“, а хората изкачиха стълбите до паметника, за да сведат глави в минута мълчание с преклонение пред подвига на поета революционер и с почит към всички герои, загинали за свободата на България, отбелязва БНР.
След 41 години във Велико Търново отново има паметник на поета и революционера Христо Ботев. Той бе официално открит по обед. Бюстът е дарение от Националния военен университет и е поставен върху двуметров мраморен постамент в центъра на града.
В София Денят на Ботев и загиналите за свободата на България бе отбелязан от ученици на столични училища с четене на патриотични стихотворения пред паметника на Васил Левски и гроба на Иван Вазов в София. А в Борисовата градина бяха поднесени венци и цветя пред бюст-паметника на Христо Ботев в Борисовата градина в София. Там третокласничката от 22-ро училище Александра Йорданова изпълни свое стихотворение, което е посветила на поета революционер.
Десетки варненци се събраха на общоградското поклонение пред паметника на Христо Ботев в Морската градина. Децата от 8-а детска градина във Варна „Христо Ботев“, облечени като опълченци, дойдоха начело с малката Мария-Виктория, облечена като Райна Княгиня.
Перник притихна в минута мълчание пред подвига на Христо Ботев и на падналите в борбите за свободата и независимостта на България. На стража пред бюст паметника на поета-революционер до Минната гимназия, носеща неговото име, застанаха облечени в опълченски униформи представители на местното дружество „Традиция“.
В Кюстендил десетки граждани, представители на политически и обществени организации, областният управител Виктор Янев, кметът на общината Петър Паунов отбелязаха Деня на Ботев и загиналите за България с поклонение пред паметника на Булаирци (13-и Рилски пехотен полк), в центъра на града. Бяха поднесени венци и цветя.
В Ловеч в Деня на Ботев и загиналите за свободата на България бе организирано шествие до Кървавия камък в кв. „Дръстене“ и поднесени венци и цветя пред паметниците на героите. „Кървавия камък е едно чувствително място от българската история и в този ден можем да се преклоним пред загиналите за свободата на Ловеч наши съграждани“, каза кметът Корнелия Маринова.
Годишнината от гибелта на Ботев бе отбелязана и в Смолян с поклонение пред паметника-костница на връх Средногорец. А на пл. „Свобода“ в стария център на областния град имаше почетен караул за тържествено отбелязване на Деня на Ботев.
Сънародниците ни в Чикаго почитат 2 юни със събор. И под воя на сирени и с минута мълчание се прекланят пред паметта и делото на Христо Ботев и загиналите за свободата на България.