В рамките на активно претърсване за болни и умрели диви свине в област Плевен, бе открит труп на умряло диво прасе в землището на село Деков, община Белене, област Плевен. Пробите са потвърдени като положителни за африканска чума по свинете (АЧС) от Националната референтна лаборатория в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София (НДНИВМИ). Това съобщиха от пресцентъра на БАБХ.
Това е първият случай на положителна проба на диво прасе в областта. На границата между община Белене, област Плевен и община Свищов, област Велико Търново е намерен захвърлен труп на умряла домашна свиня. Взетите проби са изследвани и са положителни за вируса на АЧС.
Става дума за необявена заболеваемост на свине и нерегламентирано изхвърлен труп.
Изхвърлянето на всякакви отпадъци, карантии и оставяне на трупове, води до замърсяване на околната среда и местообитанията на дивата свиня, разпространение и предаване на вируса от домашни към диви свине.
В рамките на засилените проверки с органите на реда в област Плевен, до 10 юли, са регистрирани 7 случая на нелегално изнасяне на месо без документи от инфектираните зони. Открито е над 170 кг месо, което е конфискувано и унищожено.
АЧС е заболяване с потенциал на бързо разпространение, вирусът е изключително устойчив в околната среда и замърсени продукти. От съществено значение е стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването.
Всички случаи на болни и умрели свине трябва да бъдат докладвани. Отпадъци от свинско месо и продукти, както и опаковки от тях, не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места и в природата. Части от трупове, включително трупове на отстреляни диви свине не трябва да бъдат оставяни в природата, а да се загробват и местата да се дезинфекцират.
Д-р Иван Йорданов - директор на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Плевен, препоръча на всички стопани в Плевенско да изколят прасетата в личните си стопанства, защото заболяването Африканска чума по свинете се разпространява с доста сериозни темпове.
Д-р Йорданов посочи, че всички огнища на заболяването се обработват, вече са евтаназирани над 160 домашни прасета. След умъртвяването им се извършва загробване и дезинфекция на района. Денонощни КПП и дезинфекционни площадки са изградени за недопускане транспортиране на животни и храни в три посоки - към Плевен, Велико Търново и Враца.
"Основният начин да се спре заболяването е да се изколят прасетата в съседните стопанства. Хората трябва да разберат това. Ако един скрие прасе, цялото село ще страда. За тази болест няма ваксина и лечение. Важно е да не се допуска транспортиране на животни. При откриване на трупове, включително на диви прасета, да не се пипат и да се сигнализират властите веднага", поясни д-р Йорданов.