Напълно естествено е след тези продължителни валежи и след земетресението в района на Перник да има повече свлачища, отколкото в други райони на страната. Това заяви в предаването на БНР "Преди всички" доц. Николай Добрев, ръководител на секция "Геоложки опасности и рискове в Геологическия институт на БАН. Той обясни, че водата е един от основните фактори за възникване на свлачища, а съчетанието със земни трусове усложнява картината.
Според съществуващия регистър свлачищата у нас са около 1500. В Перник има клон на Геозащита. В близките дни ще се направи оценка в района кои свлачища са съществуващи и кои са нововъзникнали като резултат от земетресението.
Усилията трябва да се насочат към местата, където съществува риск за хората. Това са склонове, които са застроени или върху които има пътни съоръжения. Ще направим оглед да видим какво е състоянието, но такова изследване изисква ресурси и време. За укрепване на съществуващите свлачища в страната са необходими стотици милиони левове, добави доц. Николай Добрев.