Има ли опасност за националната сигурност на България от горенето на отпадъци в четири теца, ще проверява екоминистерството, съобщи TrafficNews.
По-рано днес, полиция и жандармерия са влезли в топлоцентралата в "Бобов дол" след сигнал на ДАНС и разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров. Инспектори от ведомството, оглавявано от Нено Димов, ще проверява топлофикациите в Перник и Сливен, както и ТЕЦ-овете "Бобов дол" и "Брикел", които се свързват с бизнесмена Христо Ковачки..
„Във вторник в ранния следобед председателят на ДАНС докладва на главния прокурор информация, че е налице опасност за екологичната сигурност на Република България в резултат на дейността на 4 ТЕЦ-а на територията на страната“, каза говорителят на Цацаров Румяна Арнаудова.
Информацията е обобщена в справка, която е сочела наличие на данни, че в резултат на неправилно използване на определени съоръжения и съвместно горене на въглища и отпадъци се получава замърсяване на околната среда. „Замърсяването застрашава здравето и живота на българските граждани“, заяви Арнаудова. Тя добави, че веднага се е провело работно съвещание с участието на главния прокурор, министъра на вътрешните работи, министъра на околната среда и водите и председателя на ДАНС.
„В рамките на това работно съвещание беше връчено на министъра на околната среда и водите постановление за разпореждане на незабавна проверка“, каза Румяна Арнаудова. Тя трябва да установи спазва ли се екологичното законодателство при осъществяването на дейността на 4-те ТЕЦ-а. Още във вторник в 21 часа проверката е започнала.
Главният прокурор е обявил срок от 1 месец за инспекцията на ТЕЦ-овете.
„Горена е биомаса и RDF отпадъци, които като самостоятелно горене не представляват проблем, но е налице несъответствие между разрешеното по комплексното разрешително на съответните ТЕЦ-ове за използване на материали в процеса на горене“, заяви Арнаудова.По думите ѝ, ако контролният орган, на който е възложена общата надзорна проверка, установи, че са налице данни за извършено престъпление, те са задължени да уведомят главния прокурор за това, за да се предприеме наказателно преследване. А срокът от един месец за проверката може да бъде удължен до 3 месеца. „С оглед интензитета на предприетите действия очакваме този срок да бъде доста по-кратък от заложения първоначално от главния прокурор“, поясни Арнаудова. Тя каза още, че се очаква до края на работния ден от МОСВ да уведомят прокуратурата за резултатите от проверката на горенето на отпадъци в ТЕЦ-овете.
На мястото на ТЕЦ-овете са установени отпадъците, които са се изгаряли. „Възложили сме документална проверка на всички документи, съпровождащи изгарянето на различните отпадъци – дали е било в съответствие с даденото разрешително, дали е транспортирано по надлежния ред и какво е било изгорено“, заяви още Арнаудова.