В рамките на по-малко от 24 часа ръководството на Българското национално радио отстрани и върна водещия на сутрешния блок на програма "Хоризонт" и съдебен репортер - Силвия Великова. Мнозина нейни колеги - журналисти, видяха опита за свалянето ѝ като ход, продиктуван от външна политическа намеса. Явен ход срещу свободата на словото, който ги вдигна на протест пред сградата на БНР. Така десетки колеги от различни медии се обявиха в подкрепа на Великова.
Временното ѝ отстраняване идва след решение на новоназначния изпълнителен директор Николай Кръстев (подал оставка часове по-късно, малко след разразилия се скандал), който обясни, че в основата на освобождаването на Великова стои длъжностната ѝ характеристика.
Според Кръстев рoкaдaтa в графика на водещите в програма „Хоризонт“ следва oт тoвa, чe в прoгрaмaтa липcвa oбeктивнo и бeзприcтрacтнo oтрaзявaнe нa чacт oт тeмитe и cъщo тaкa, че по време на годишния си отпуск Силвия Великова, в нарушение на Кодекса на труда, е участвала в предаването „12+3“, като в ефир тя призовала слушателите да вземат участие в протест.
УС на БНР излезе с позиция, че споделя становището на Николай Кръстев, че в програмата липсва обективно и безпристрастно отразяване на част от темите и препоръча на директора да предложи механизъм за осигуряване на плурализъм и всички гледни точки по значими за обществото теми.
Пред членовете на УС на БНР Николай Кръстев гарантирал, че Силвия Великова не е свалена от ефир и продължава да работи като старши редактор в предаването "Преди всички" на програмата.
Между 6 и 11 часа днес "Хоризонт" спря излъчване в цялата страна, което е прецедент в историята на радиото. Съветът за електронни медии се самосезира и в момента се води проверка на случая.
Самата Силвия Великова не присъства на протеста, за да не бъде обвързана с неговата организация.
Скандалът отекна и в политическите среди. Министър-председателят Бойко Борисов заяви, че е позвънил лично на Великова, за да разбере какво се е случило.
"Не само, че не е упражнен натиск от моя страна, но направих всичко възможно… Когато научих вчера за свалянето на Силвия Великова, аз ѝ се обадих лично. Може би от 20 години (се познаваме), когато бях главен секретар (на МВР), тя беше криминална журналистка, отговаряше за МВР, после и като кмет, и като премиер, даже и на празници винаги сме се поздравявали, вярвам, че тя ще го каже. Като чух за тази глупост, която са сътворили, обадих ѝ се все пак тя да ми потвърди, тя ми каза. Разпоредих, защото аз не го познавам директора на БНР и никога не съм го виждал, освен ако някъде случайно не е заставал до мен. Но нито съм участвал или казвал нещо за избора. Помолих да му предадат, защото изпълнителната власт само дава парите, а не се меси, обаче съм и председател на партия, което ме прави и шеф на най-голямата парламентарна група, която е гласувала за неговия избор, че ако не оправи това безобразие, днес сутринта няма да дойда в Русе, а ще отида в парламента и ще поискам парламентарната група да му вземе оставката или да му поиска оставката. Какво повече да направя… Имам чувството, че го правят нарочно...", бяха думите на Борисов.
От БСП пък използваха момента и излязоха с остра декларация в защита на свободата на словото. Лидерът на левицата в опозиция Корнелия Нинова разкритикува премиера, че изказванията му се разминават.
"Вчера беше опозицията, днес е журналистиката. Утре на кого ще запушите устата? Мракобесие и диктатура в 21 век в сърцето на Европа...", възмути се Нинова.