Отидете към основна версия

1 281 1

Парламентът прие поправките в Закона за горите

  • закон за горите-
  • поправки-
  • ски писти-
  • приеха
Снимка: БГНЕС

 

Депутатите приеха след бурни дебати спорни поправки в Закона за горите, които регламентират изграждането на спортни съоръжения в горски територии. Така ски писти ще могат се изграждат на държавни терени в планините без трасето да се вади от горския фонд.

Срещу промените рязко се изказа Мартин Димитров от СДС, който подчерта, че лобисткият елемент в промените е крещящ.

Опозицията призна, че новият вариант на закона, при който правото на строеж се учредява след провеждане на търг е малко по-справедлив, но това не е достатъчно.

Емил Димитров от ГЕРБ заяви от парламентарната трибуна: „Имахме пропуск и виждате, че имахме доблестта да го поправим. След като стигаме до прозрачна процедура, не търсете под вола теле. Не си прехвърляйте топката, защото на протестите, които споменавате, дойдоха шестима души.”

„Затворихте една вратичка и отворихте много по-голяма врата в друг закон." Това заяви депутатът от БСП Петър Курумбашев, който имаше предвид Закона за публично-частното партньорство, разглеждан от парламента миналата седмица.

"Правите това, че това, което се случи по българското Черноморие, да се случи и по българските планини. Този закон вони и затова ви призовавам да не се гласува тази поправка”, заяви Курумбашев.

Какво приеха депутатите?

Член 54 от промените в Закона за горите се отнася до правото на строеж върху поземлени имоти в горски територии.

Без промяна на предназначението на територията се учредява за изграждане на: "стълбове за въздушни електропроводи; стълбове за телекомуникационно оборудване, радио- и телевизионно разпространение, съобщителни линии, безжичен интернет и други съоръжения на техническата инфраструктура; сгради и съоръжения, свързани с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите и дивеча, независимо от тяхната собственост: автомобилни горски пътища; заслони за обществено ползване; ферми за отглеждане на дивеч, риболюпилни и рибарници; посетителски и информационни центрове, които не включват помещения за постоянно или временно обитаване; горски и ловни кантони, които не включват помещения за постоянно или временно обитаване; контролни горски пунктове, които не включват помещения за постоянно или временно обитаване; зооветеринарни и биотехнически съоръжения; нефтопроводи, топлопрооводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия".

Правото на строеж за изграждане на обектите се учредява за срок от 30 години. След изтичане на срока, за който е учредено правото на строеж, построеният обект преминава безвъзмездно в собственост на – държавата – за обекти, изградени в горски територии, които са държавна собственост; съответната община – за обекти, изградени в горски територии – общинска собственост, e записано в закона.

В Член 54 от промените в Закона за горите е записано още, че "правото на строеж за изграждане на обектите се учредява след провеждане на търг по реда на Закона за държавната собственост – за горски територии – държавна собственост и Закона за общинската собственост – за горски територии – общинска собственост.

Търгът се открива с решение на Министерски съвет – за горски територии-публична държавна собственост, заповед на министъра на земеделието и храните – за горски територии-частна държавна собственост, заповед на кмета на общината след решение на Общинския съвет – за горски територии-общинска собственост. С акта се определя началната цена и условията за провеждане на търга. Началната цена за провеждане на търга не може да бъде по-ниска от цената за учредяване правото на строеж, определена в закона".

"Инициатива за провеждане на търг за учредяване на право на строеж за изграждане на обектите може да бъде заявена от всяко заинтересовано лице или от съответния орган.

Цената за учредяване правото на строеж се заплаща в тримесечен срок от влизането в сила на акта. Въз основа на влезлия в сила акт и извършеното плащане се сключва договор между заявителя и министъра на земеделието и храните, съответно кмета на общината. Договорът се вписва от заявителя в Службата по вписванията по местонахождение на имота, а копие от вписания договор се изпраща в Изпълнителната агенция по горите. Обектите могат да бъдат изградени чрез публично-частно партньорство при условия и ред, определени със закон”, гласят промените в Закона за горите.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове