Депутатите приеха ветото на президента Росен Плевнелиев за Закона за горите.
С 5-ма гласували "за", против 38, въздържали се 84, депутатите приеха ветото на президента Росен Плевнелиев.
Целият закон се връща за ново обсъждане. "За" гласуваха един депутат от ГЕРБ и 4-ма независими.
В началото на днешното заседание на Министерски съвет министър-председателят Бойко Борисов още веднъж декларира, че докато няма 100% съгласие не бива да се прави нищо по Закона за горите. Борисов се обърна към земеделския министър Мирослав Найденов и го прати в парламента, където днес депутатите обсъждат ветото на президента Росен Плевнелиев върху промените в Закона за горите.
„Найденов в парламента отиваш, изрично още веднъж декларираш – докато няма 100% съгласие между екоорганизации, не с опозиционните партии – те нямат нищо общо с този процес, този закон не върви. Приемат ветото и не се прави нищо по него. Отиваш и го декларираш там. Отивай. Отивай, да не свършат. Ама изрично, декларативно, никакъв компромис”.
Според депутата от „Атака” Павел Шопов този закон касае именно финансовия министър, защото непрекъснато плаче, че няма пари, за да върже бюджета. Целият заговор обслужва едно мощно лоби, което се бори да не отчете десетки милиони лева от такси в бюджета, заяви Шопов по време на дискусията в парламента.
„Бедни ми, бедни министър Дянков, къде си ти”, заяви Шопов. Той подчерта, че ударът с тези промени е насочен към Витоша. Ако за толкова години тя не беше превзета, сега това ще стане, каза Шопов.
Павел Шопов освен това заподозря природозащитниците, че са се договорили с управляващите за промените в Закона за горите, което той окачестви като "предателство" спрямо интересите на българските граждани, които държат природата в България да остане обществено богатство.
Чуйте гласа на младите хора, които излязоха на Орлов мост, дайте им шанс да не напуснат България, дайте им шанс да останат тук и да направят по-справедливо общество от това, към което се стремите. Това заяви Петър Курумбашев от БСП по време на дискусията. Курумбашев поздрави президента Плевнелиев за ветото на промените в този закон.
Това е закон, който обслужва няколко фирми и е доказателство за лобистката политика на Комисията по земеделие заяви Михаил Михайлов от Синята коалиция.
„Трябва да демонстрираме законодателство, което да има визия и стратегия, да видим какво се случва с българския ски туризъм, с екологията. Трябва да се прецени какво е необходимо в планирането на ски пистите и тогава да направим уместни предложения”, каза Михайлов. Моето предложение е да се разсъждава спокойно, да се огледат нещата от екологична гледна точка и от гледна точка на туризма, каза още той.