Бедственото положение заради водната криза в Перник е удължено с един месец до края на януари. Решението беше взето от Кризисния щаб в града, по предложение на кмета Станислав Владимиров. По-рано пред БНР Владимиров обясни, че това се налага, за да продължат да се изпълняват мерките за решаване проблема с липсата на вода.
"Ще предложа бедственото положение да бъде продължено", беше категоричен кметът на Перник, като уточни, че предстои още много работа и няма как то да бъде отменено. По думите му предстои ремонт на двете пречиствателни станции, предстои и изпомпване на вода чрез сондажи от карстовите извори и пещерите около язовир "Студена".
В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Владимиров заяви още:
"Ще предложа да започне подмяна на ВиК мрежата от държавната фирма "Монтажи", за да избегнем по-голямо изпитание и евентуална катастрофа, защото рискът от примесване на водопроводната мрежа с води, които не отговарят на нужното качество, е изключително голям".
Кметът на Перник обясни, че по естествени, природни причини има приток на вода в язовира в последните дни.
Според него основната вина за водната криза е на ВиК дружеството в града, защото то прави ежедневни наблюдения на нивото на язовир "Студена", то управлява водните ресурси и подава тази информация на кмета и на областния управител. Той заяви, че очаква прокуратурата да си свърши работата по случая.
По думите на Владимиров помпената пречиствателна станция не може да смогне да пречисти водата, тъй като тя се замътява заради ниското ниво на язовира и притока в него от последните дни. Той уточни, че заради това е имало проблеми с водоподаването в голяма част от Перник.
Камелия Радева от инициативата "Спаси Перник" подчерта, че трябва да се знае ясно кой е отговорен за кризата в града, която е с национално значение.
"За нас е важно да се отговори кой ни доведе до кризата и каква отговорност ще се понесе, освен всички други неотложни мерки, за които се говори и трябва да се вземат. Много удобно е, както чуваме, че проблемът е във ВиК Перник, но имаме и местна власт, областна администрация, МРРБ, МОСВ, второстепенния разпоредител с бюджет - "Басейнова дирекция". Има едно демонстрирано бездействие, което доведе до хуманитарна криза с тежки последици, за които все още не си даваме ясна сметка какви ще са," категорична е тя.
Според проф. Алексей Бендерев - хидролог, специалист по подземни води, това, което се прави в момента за кризата в Перник, е най-доброто - първо да се спрат течовете и второ - да се увеличи притокът на водата.
Проф. Бендерев добави, че идеята за използване на подземни води от карстовите пещери край Перник е временно решение, често използвано по света.
На 29 декември в Перник гражданската инициатива "Да спасим Перник" организира шествие с 11 искания, след които безвъзмездна държавна помощ за справяне с безводието и мораториум върху поскъпването на водата.
Отидете към основна версия
27 Декември, 2019 17:50 2 240 32
Бедственото положение в Перник остава до края на януари
На 29 декември гражданската инициатива "Да спасим Перник" организира шествие с 11 искания
Снимка: БГНЕС/Илюстративна
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.