От днес екоинспекцията във Враца започва проверка на фирмата, която складира в града 50 тона отпадъци от Италия, каза за "По света и у нас" директорът на институцията инж. Христо Христов. Проверка на ДАНС и РИОСВ е показала, че боклукът не е опасен за здравето на хората. Площадката обаче не е лицензирана. Собственикът ѝ уточни, че отпадъците няма да бъдат изгаряни, а ще се преработват механично като вторична суровина.
50-те тона употребявани тонер касети от принтери, внесени от Милано и открити на складова площ в една от промишлените зони на Враца, са пакетирани в чували и контейнери, а част от тях са натрупани на купчини директно на земята, видя екипът ни. Извънредна проверка на РИОСВ-Враца показа, че площадката няма лиценз за съхраняване на отпадъци и затова собственикът ще бъде санкциониран.
По телефона инж. Христо Христов, директор на РИОСВ-Враца: Вчера сме извършили проверка с представители на ДАНС във връзка със сигнала и е установено, че са пластмасови отпадъци, внесени от Италия с трансграничен превоз. Не е опасен отпадък. В понеделник предстои контакти с фирмата. Няма лицензирана площадка, няма съответните разрешителни от РИОСВ - Враца.
Според собственика на складовата площ Илиян Ангелов, в случая не става дума за отпадък, а за суровина. От тонер касетите при механична преработка ще се извличат желязото, алуминия и пластмасата.
Илиян Ангелов, собственик на складовата площ: Имаме договор за наем на складова площ, на помещение. Нашата фирма се занимава с отдаване на помещения под наем. Тук става въпрос за една суровина, тази фирма - „Рецикла", си купува тази суровина. Това не е 100% пластмаса, това е 50% метал, 20% алуминий и 30% пластмасата. Пластмасата е много висококачествена, за да се купува като суровина и затова те я купуват под формата на тонер касети.
Илиян Ангелов ни показа машината за рециклиране на касетите и уточни, че софийската фирма, чиято собственост са, има намерение да организира във Враца тяхното рециклиране и да открие за целта поне 10 работни места. Складираните 50 тона ще бъдат преработени за една седмица.
Илиян Ангелов, собственик на складовата площ: Подготвят си документите, като всяка фирма преди да започне дейност, те си заскладяват суровина, с която ще произвеждат.
В своята Фейсбук страница кметът на Враца Калин Каменов потвърди тази информация, след като лично разговарял с фирмата-собственик на употребяваните тонер касети от Италия. Оттам пояснили, че полученият при преработката метал ще се предава за вторични суровини, а пластмасата ще се продава на заводи като суровина. На територията на Враца няма да се извършва термична обработка, нито пък ще се складират боклуци.