На мен нито може да ми помогне, нито да ми пречи президентското слово. Добър човек, но не случи на държава, все нещо му е криво. Президентът се грижи за първата дама. Неговата власт е церемониална, но да не се опитва да си присвоява чужди функции. Какво премиерът ще каже за мен е по-важно, другото приемам само за сведения. С тези думи започна участието си в предаването "Беновска пита" екологичният министър Емил Димитров - Ревизоро.
"СРС-тата са 5 % от целия оперативен материал. Те са полезни в съдебното производство, за съдиите. Не съм се интересувал от дейността на президента, но от него нищо не зависи. Нямам допирна точка до президента", сподели той.
"ДКЕВР е регулаторът на тока. Винаги балансираме. Това е непрекъснато въртене на темата. За да минем към биогоривата трябва да имаме филтри, но колкото по-рано, по-добре. Тези, които горят отпадъците в България имат голям проблем. Имаме сметища, похарчили сме пари за тях, изведнъж се оказва, че няколко града изобщо не изпращат отпадъци към мощностите, а натрупват и ги запалват. Накрая сметището стана голямо, разрешете ни само едно, казват. На 100 кг 10 е допустимо да заровиш", обясни Димитров.
"Вместо да пълним деретата с отпадъци, можем да използваме суровината. В сряда във Варна ще открием център, който ще контролира отпадъците от морския транспорт и северната граница. Получихме отговор от Италия, че сме прави. По документ са едно, когато са ги отворили, е друго. Който е сложил боклука, сега ще страда. В момента имаме 4 мощности, с Бобов дол ще бъдат 5, като си оправят филтрите. Изградилите мощностите трябва да генерират отпадък, сега ще имаме сложен разговор. От яз. "Пчелина" мощността може да стигне, не на парче, индустриална зона да стане", прикани министърът.
Илиян Терзиев от КСБ - Камара на строителите в България, от своя страна сподели следното:
"Трябва да направим нещо, от което да печели държавата и инвеститора. При първия завод за боклук в София, държавата беше предоставила земя, фирмите бяха изпълнили проект. Можем съвместно с държавата да построим завод за рециклиране на строителните отпадъци. Държавата предложи 65 фирми за ремонта в Перник, бяха избрани 4".