Безспорно най-нашумялата тема в последните седмици е приемането на промени в Закона за хазарта, в следствие на които моментни лотарийни игри ще могат да се организират само от държавата в лицето на Българския спортен тотализатор. Макар и за малка част от хората обаче практическо значение ще има въпросът какво ще стане с големите печалби от „билетчетата“.
Оставяме настрана появилите се твърдения, че показвани по телевизията лица не реални печеливши, работа на прокуратурата е да докаже извършването на такава злоупотреба. По-надолу ще разгледаме няколко хипотези, както и няколко възможни сценария за развитие. На първо място обаче следва да отбележим, че първоначалният законопроект за изменение на Закона за хазарта предвиждаше задължение за организаторите на лотарийни игри да представят в Министерство на финансите неотменима банкова гаранция за сума, равна на дължимите към момента на прекратяване на лиценза печалби. Беше предвиден и краен срок, до който да бъдат изплатени и разсрочените печалби (както е известно, големите спечелени суми не се превеждат на един път, а по схема за години напред). Между първо и второ четене в Парламента обаче тези предложения бяха премахнати, а на тяхно място бе поставен текст, гласящ, че печалбите се изплащат „съгласно утвърдените игрални условия и правила за съответната игра“. Публично обявеното обяснение от страна на депутати е, че това са частноправни отношения и държавата не следва да се намесва в тях, както и че всеки, който си е купил лотариен билет, е приел условията на играта.
Това разрешение обаче оставя една група хора в доста деликатно положение. Практически държавата отнема лицензите на операторите на лотариите, с което не отпада задължението им да изплащат вече предявени печалби, но по този начин поставя под съмнение дали гражданите ще си получат парите. В съзнанието на хората под печалба се визира някаква голяма сума от стотици хиляди левове. Практически обаче е възможно и следното – закупуване на печеливш билет и предявяването му преди влизане в сила на промяната в закона. Т.е. засегнати ще бъдат не само „лотомилионерите“, а и хора с по-малки печалби, които обаче не са им изплатени към момента на отнемане на лиценза. След отнемане на лиценза приложими ще бъдат общите условия на игрите и общото гражданско законодателство, като спечелилите вече няма да могат да се ползват от каквито и да е права (дори на жалба до Комисията по хазарта) по Закона за хазарта, свързани с играта, в която са участвали.
Какви са възможните сценарии?
Фирмите, организиращи лотарийни игри, чийто лицензи ще бъдат отнети, ще дължат изплащане на печалби, предявени преди датата на отнемане на лиценза. Ако по някаква причина откажат плащане или забавят такова, то единственият вариант на спечелилите е да предявят иск в съда. Оттам нататък има две хипотези, които да се окажат неблагоприятни за „късметлиите“. Възможно е от лотарията да твърдят, че в случая става дума за непреодолима сила, поради което задължението за плащане отпада. Към момента относно най-популярните билетчета са валидни Правилата на националната лотария, обявени на адрес www.7777.bg. В чл. 29 от въпросните Правила е уговорено, че „форсмажорно се счита всяко обстоятелство, независещо от „Ню Геймс“ АД, обективно непридвидимо и невъзможно за предотвратяване“. Ако съдилищата възприемат такова тълкуване, то практически задълженията за фирмите ще бъдат опростени, като те ще дължат на потребителите единствено връщане на парите, платени за билетчето.
Другият вероятен развой на нещата би бил също неблагоприятен за спечелили играчи, а именно – лотарията да бъде осъдена, че дължи парите, но същата да изпадне в неплатежоспособност и да обяви несъстоятелност, тъй като няма друга дейност и/или активи, с които да обезпечи изпълнение на задълженията си. В тази хипотеза всички спечелили ще могат да се конституират като кредитори в производството по несъстоятелност, като от активите в т.нар. маса на несъстоятелността ще се определи кой кредитор колко ще получи и дали изобщо ще има имущество, което да бъде осребрено за изплащане на печалби.
Разбира се, има и благоприятен вариант – да бъдат коректно изплащани печалбите на всички. Поведението на операторите на моментни лотарийни игри обаче за момента не говори за това. Налице е пълно мълчание и липса на официално обявена позиция относно този важен въпрос, а по телевизиите продължават да се излъчват клипове с нови и нови милионери. По сведения на потребители в повечето търговски обекти изплащането дори на дребни печалби е преустановено. Ето защо съветваме всеки късметлия, изтъркал печелившо билетче, да потърси веднага компетентна правна помощ и своевременно да предяви билета пред оператора на дадената игра.
Адвокат Ясен Крайчев е Председател на Сдружение "Правна сигурност на потребителите и личните им данни"