Ще се изготви справка по категории, но специално за Перник и областта са отделени не по-малко от 12 млн. лв. до момента. 14 млн. лв. е цялата сума, която включва и останалите места, включително и щети в София. Това каза министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев в интервю на БНР, коментирайси спряването с труса 21 май.
Министърът обособи три проблема – несъвършената координация между институциите, мащаба на случилото се и политизирането на целия казус до момента.
„Голяма част от хората в Перник нямат очакването държавата да ремонтира всяка пукнатина и всяка щета. Тук е въпрос на приоритизиране. На първо място са семействата, хората, чиито жилища са или разрушени, или са конструктивно увредени и са опасни за обитаване. Въпросът опира до пари. Парите инвестирани в Перник не са никак малко“, заяви той.
„Предстои ни много друга работа в следващите два месеца. Две конкретни цели гоня. Едната на 15 септември да няма нито едно дете, което да не започне учебната година по нормален начин. Не мога да обещая, че това ще е в същата сграда. Другата цел е да няма перничанин без покрив на главата през зимата“, каза още Дончев.
Разчитам на хората от Инициативния комитет да ме снабдяват с информация за всичко това, което цялата държавна машина не е успяла да улови като конкретен казус, каза още министърът.
За момента сме доволни, защото ни дадоха обещания, а не бяхме пренебрегнати. Силно се надявам, че след вчерашните два разговора с премиера ще има промяна в положителна посока. Координацията за нас е главният проблем. Това каза Николета Максимова, председател на Инициативния комитет, който цели да защити интересите на хората, пострадали от земетресението в Перник.
Вчера премиерът Бойко Борисов е обещал пред Инициативния кметът, че молбите, които са били отхвърлени ще бъдат преразгледани, заедно с еднократните помощи от 325 лв.