''Общо взето икономическите мерки, с изключение на мярката "60/40", която е някаква директна подкрепа от бюджета, всички останали мерки са под формата на кредити. В Европейския съюз това не е практика, практиката е някаква част от средствата, които са предназначени за подпомагане на икономиката, да бъдат директно плащане към фирмите от бюджета'', това заяви икономистът Юлиан Войнов в предаването "Честно казано с Люба Кулезич" по ТВ Евроком.
"Има ги и т.нар. данъчни ваканции, които са много сериозни. Отложените плащания към бюджета, което всъщност е основата на подпомагане на ликвидността на гражданите и фирмите, защото ако имаме проблем с ликвидността тя изтича по 4 основни канала: данъци към бюджета, данъци към общината, комунални плащания и кредити", заяви още икономистът.
"Ако видим какви трябва да са изпълненията на критерии и кои фирми могат да се възползват от мерките, лишават се най-малките и най-потърпевшите фирми и се дава възможност на по-големи фирми с възможност, които така или иначе могат да справят с кризата. Ние виждаме кой ще се възползва от мярката "60/40". Това са вериги хотели и футболни клубове. Докато за малките фирми, в които дейността е замряла изцяло, подаването на документи е немислимо", коментира Юлиан Войнов.
Според него трябва да се направи списък на всички фирми в страната, които са изрядни и имат стабилни приходи. Тези фирми могат да бъдат намерени веднага. Да се види в какви сектори са, да се направят модели колко ще бъдат засегнати тези фирми и изобщо да не се минава по тази бюрократизация и сложна процедура. На тези фирми да им бъдат захранени сметките, за да могат те да просъществуват, защото в момента най-важното е да се запази тази бизнес среда, защото дори и да падне карантината ние няма да се върнем на предишното ниво - ще има фирми, които ще фалират.