72% от българите не одобряват икономическата политика на правителството, като броят им е вторият най-висок в Европа.
Това показват данните от изследването "Трансатлантически тенденции" на авторитетната неправителствена организация "Джърман Маршал Фонд".
Отношението на мнозинството европейци към икономическата политика на правителствата им е същото като това на българските участници в анкетата - негативно.
Основен фактор за това е икономическата криза в Европа, заради която едва 37% от европейците подкрепят еврозоната.
Според проучването едва 23% от българите подкрепят икономическите политики на кабинета "Борисов".
89% от българите казват, че се чувстват засегнати от европейската икономическа криза през 2012 г. Процентът е непроменен от миналата година.
42% от анкетираните българи се изказват в подкрепа на намаляването на държавните разходи.
37% пък смятат, че сегашните нива на разходите трябва да се запазят, а 11% от българските участници в проучването смятат, че държавата трябва да харчи повече.
Европейският съюз продължава да бъде най-популярен сред най-новите си членки, показват още данните от проучването. В България и Румъния положителното отношение към Евросъюза е съответно 88% и 84%.
Българите гледат най-положително на Германия (88%) и Гърция (53%). Анкетата обръща внимание и на мнението на българите относно Китай, Русия и Близкия Изток.
65% от нашите сънародници не изпитват тревога от военната мощ на Китай. 47% имат положително мнение за Израел, което е най-високото от всички изследвани държави.
Швеция и България са единствените страни, в които преобладаващата част от населението одобрява интервенцията в Ирак, съответно 56% и 55%.
Освен това мнозинството в същите тези две страни подкрепя и военната намеса в Афганистан, съответно 62% и 56%.
Единствените страни в Европа, споделящи положително мнение за Русия, са Словакия (64%) и България (78%).
Въпреки че остава положителен, рейтингът на американския президент Барак Обама в България се понижил с 21 пункта за последните три години и вече е 51%.