В понеделник между първо и второ четене ще внесем промени в Закона за енергетиката, с които даваме указания да не се провеждат вече търгове за студен резерв, а те ще бъдат трансформирани. Това заяви на брифинг депутатът от ГЕРБ Валентин Николов и припомни, че се върви към пълна либерализация на пазара на едро.
Той обясни, че едно от изискванията е махане на студения резерв. Той трябва да се трансформира, защото не може да съществува с механизма за капацитет.
"Решенията на Коалиционния съвет са да не се дават пари на досегашните играчи, които чрез търгове са вземали част от капацитета на студения резерв", допълни той.
Заменянето трябва да стане с друг вид механизъм. Той ще бъде възложен на ТЕЦ Марица-Изток 2 като държавна компания, така че да запазят работните места във въглищния басейн.
Министър Петкова подчерта, че студеният резерв съществува в Закона за енергетиката от самото му начало и е задължителна европейска политика за сигурност, така че няма как една енергийна система да функционира нормално, без да гарантира своята сигурност по отношение на снабдяването с ел. енергия.
"Съгласно европейските изисквания този студен резерв трябва да бъде в рамките на най-голямата единична мощност в електроенергийната система на съответната страна. За България тази мощност е АЕЦ "Козлодуй", а най-голямата единична мощност е 1000 мегавата. Студеният резерв, който е определен със заповед на министъра е до 650 мегавата годишно. Т.е. ние сме под препоръката, която е дадена.
Другият важен елемент е, че цената на студения резерв се определя от Регулатора и няма как операторът да даде цена по-висока от тази, която е определила КЕВР", каза Петкова.