20 Юли, 2020 15:42 8 269 61

ТЕЦ "Варна" с "кърваво писмо": Искаме да работим

  • тец варна-
  • студен резерв

Към момента ТЕЦ "Варна“ е и единствената газова централа в страната, която осигурява допълнителна гъвкавост в резултат на краткото време за "разпалване“

ТЕЦ "Варна" с "кърваво писмо": Искаме да работим - 1

Колективът на "ТЕЦ Варна“ ЕАД изпраати отворено писмо, адресирано до президента Румен Радев, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, премиера Бойко Борисов, министъра на енергетиката Теменужка Петкова, парламентарната комисия по енергетика и Комисията по енергийно и водно регулиране. 

Публикуваме го без редакторска намеса:

"Много от нас работят в ТЕЦ "Варна“ по 10, 20 и дори повече години и помним времето, когато тази централа беше държавна и работеше на въглища. Преживяхме приватизация и извеждане на блоковете от експлоатация през 2015г. Когато през 2018г. се върнахме на работа в централата, за нас значение имаше не кой е собственикът, а че дружеството има шанс отново да работи. Затова ни е много трудно да наблюдаваме как в момента за ТЕЦ "Варна“ се говори като за "куха“ и неработеща фирма. Защото тази централа не е просто сбор от котли и генератори, тази централа е също и 240-те души, които работят в нея, повечето от тях висококвалифицирани енергетици - инженери, химици, професионалисти с дългогодишен опит в тази област.

Разбираме, че в настоящата обстановка разговорите се водят е политически, а не с експертни доводи, и въпреки че шансът да бъдем чути е минимален, смятаме, че фактите не бива да бъдат пренебрегвани или изкривявани.

Електроенергийната система се счита за сигурна, ако тя е в състояние да отговори на търсенето на електрическа енергия на всички потребители, дори когато са засегнати от непредвидени обстоятелства. За обезпечаване безопасното и ефективно функциониране и управление на електроенергийната система, съгласно Закона за енергетиката, Електроенергийният системен оператор (ECO) е задължен да поддържа определен със заповед на министъра на енергетиката студен резерв, който да използва в случай на дефицит. Разполагаемият студен резерв при оперативното управление (в реално време) на електроенергийната система обезпечава следните два случая: аварийно отпадане на работещи генераторни мощности и отклонение на реалните електрически товари над прогнозните със стойности, по-големи от наличния резерв за вторично регулиране.

В настоящия момент най-голямата самостоятелна генерираща мощност на територията на страната е 1040 MW, което означава, че ако се приложи формулата, посочена в чл. 106, ал. 2 от Правилата за управление на електроенергийната система (ПУЕЕС) студеният резерв, който би осигурил оптимална защита на системата при извънредна ситуация, би следвало да бъде 1144MW.

Определеният със Заповед на Министъра на енергетиката размер на студен резерв към момента е 650 MW. Този размер е преценен като оптимален, тоест при него разходите за осигуряване на студен резерв са приблизително равни на потенциалните загуби от недоставена енергия в преносната мрежа.

От всички производители на електрическа енергия в страната, в това число тези, които в момента осигуряват студен резерв ("Биовет“ АД, "ТЕЦ Бобов дол“ ЕАД, "Топлофикация Русе“ ЕАД, "ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД, "ТЕЦ Марица 3“ АД), "ТЕЦ Варна“ ЕАД и "ТЕЦ Бобов дол“ ЕАД са единствените централи, които винаги са участвали в осигуряването на студен резерв.

ТЕЦ "Варна“ е създадена през 60-те години на миналия век именно е цел да подсигури енергийната система на България. Още преди да бъде приватизирана през 2006г., централата е изключително важна и предпочитана от диспечерска гледна точка, тъй като модерните ѝ регулиращи системи и по- широкият диапазон на регулиране по активна мощност, в сравнение с централите от Маришкия басейн, дават възможност за изключително гъвкаво и оптимално регулиране на енергийната система. Блоковете на ТЕЦ "Варна“ успешно са предоставяли през годините всички допълнителни услуги на системния оператор, включително участие в противоаварийния план и плана за възстановяване на електроенергийната система след тежки аварии.

Неслучайно изрично настояване от страна на държавата към ЧЕЗ, съгласно приватизационния договор, е три от блоковете на централата да бъдат ползвани за осигуряване на студен резерв, в резултат на което след приватизацията "ТЕЦ Варна“ ЕАД подписва 5-годишен договор за продажба на студен резерв.

Към момента ТЕЦ "Варна“ е и единствената газова централа в страната, която осигурява допълнителна гъвкавост в резултат на краткото време за "разпалване“, дава възможност за допълнителна диверсификация на енергийните източници в страната, както и предимството да произвежда електрическа енергия при най-ниски за страната нива на емисии. След придобиването на ТЕЦ "Варна“ от страна на "СИГДА“ ООД в края на 2017г. започнаха ремонтите дейности за въвеждане в повторна експлоатация на блокове 4, 5, 6 съгласно Лицензия за прозводство на електрическа енергия № Л-086- 01/21.02.2001г. и Комплексно разрешително № 51/22005г., издадени на централата.

През 2018г. и 2019г. бяха извършени множество ремонтни дейности и изпитания по блокове 4, 5 и 6, свързани с преминаване на работа с природен газ: ревизия и ремонт на възли и агрегати, изпитания и проверка от страна на Агенцията за метрологичен и технически надзор за всички съоръжения с повишена опасност, високоволтови изпитания на електрооборудване за проверка на годността и работоспособността му.

В резултат на смяната на горивната компонента от въглища на природен газ се постигна следното:

Практически се премахнаха емисиите на серни оксиди и прах. Преминаването от основно гориво въглища на основно гориво природен газ води до намаляване на емисиите на серни оксиди с 98% - от 2500 mg/Nm3 на до 35 mg/Nm3 и то без монтиране на допълнителни инсталации за тяхното улавяне, които повишават разхода на енергия за собствени нужди и генерират значителни количества допълнителни отпадъци. Азотните оксиди намаляват с 91% - от 1200 mg/Nm3 при изгаряне на въглища с летливи до 10% на 100 mg/Nm3. Емисиите на прах намаляват с 98% - от 250 mg/Nm3 до 5 mg/Nm3.

Поради близо два пъти по-ниския емисионен фактор на природния газ спрямо антрацитните въглища, емисиите на парникови газове за производство на единица продукция са намалени с до 50%.

Елиминирани са емисиите на прах от допълнителните точкови източници по тракта на въглеподаване, както и възможността за възникване на неорганизирани емисии на прах при разтоварването и съхранението на въглищата, както и при транспортирането и депонирането на сгурия и увлечена летяща пепел;

Елиминирани са залповите емисии на сажди и прах в режимите на пускане и спиране, поради изгаряне на мазут при изключени електрофилтри.

Беше премахнат рискът от замърсяване с мазут на почвите и повърхностните и подпочвените води, както и на въздуха с интензивно миришещи вещества. Отстранен беше и рискът от възникване на пожари със значително въздействие върху околната среда.

Значително беше намалено количеството на генерираните производствени отпадъци с преминаването на гориво природен газ. Преустановено беше генерирането на сгурия, шлака и дънна пепел от котли (с изключение на пепел от котли, упомената в 10 01 04) с код 10 01 01 и на увлечена/летяща пепел от изгаряне на въглища с код 10 01 02.

Предимствата от замяна на изгарянето на въглища с изгаряне на природен газ са не само по отношение на екологията, но и за самото оборудване - няма износване на нагревните повърхности, няма отделяне на шлака за депониране, по-ниска повреждаемост на съоръженията, по-малко количество закупени квоти за емисии.

След приключване на ремонтните операции, съгласно изискванията на чл. 116 от Наредба № 9/2004г. за техническа експлоатация на електрически централи и мрежи, от представители на Регионален отдел на Инспекция държавен технически надзор (ИДТН) за североизточен район с център гр. Варна са извършвани технически прегледи на съоръженията с повишена опасност по блоковете и за резултатите от тях са съставени ревизионни актове, удостоверяващи съответствието на техническото състояние с нормативната уредба.

От страна на "ЕСО“ ЕАД са извършвани изпитания на мощностите на централата за експлоатационна годност на съоръженията и доказване параметрите на участие на блоковете в първичното и вторичното регулиране на честотата, резултатите от които отговарят на всички изисквания на Правила за управление на електроенергийната система (ПУЕЕС) и мощностите на централата могат да предоставят допълнителни услуги "първично и вторично регулиране“.

В съответствие с изискванията на Наредба № 9 от 9.06.2004г. за техническата експлоатация на електрически централи и мрежи, резултатите от преминатите тестове за безопасно функциониране на блокове 4, 5 и 6, са отразени в актове от 72 часови проби след завършване на ремонтите на всеки от блоковете.

Възстановена бе и е въведена в експлоатация системата за собствени непрекъснати измервания на вредни вещества в димните газове от котлите. Изготвят се ежемесечни доклади за резултатите от тях, които се представят в РИОСВ гр. Варна.

Дружеството е разработило и прилага план за собствен мониторинг на компонентите на околната среда. Извършва се пробовземане и анализ на ползвани повърхностни и подземни води, на качеството на подземните води в района на основната площадка на централата и на сгуроотвал "Беглик чаир", както и на заустваните отпадъчни води. Стриктно се спазват поставените в разрешителните за водовземане и Комплексно разрешително № 51/2005 г. условия.

През 2019 г. е извършена комплексна проверка от представители на РИОСВ гр. Варна и БДЧР по спазване на условията на Комплексно разрешително № 51-Н0-И0-А2-ТГ1/2018 г. и е направена констатация, че дружеството спазва условията на посоченото разрешително.

За всички тези проверки и изпитания са съставени протоколи, актове и техническа документация, копия от които сме предоставили и на енергийния регулатор - КЕВР.

Гарантираният остатъчен ресурс на блокове в "ТЕЦ Варна" ЕАД преди необходимостта от следващ анализ и обследване, съгласно правилата на "Инструкцията за контрол на метала и оценка на техническото състояние на елементи и системи от котли, турбини и тръбопроводи в ТЕЦ“, е в порядъка на около 35 000 работни часа, които се равняват на 5 години непрекъсната целогодишна експлоатация преди стартиране на процедура за удължаване на ресурса на съоръженията.

За да осигури това добро техническо състояние, дружеството е вложило в инвестиционни и ремонти работи през 2018г. и 2019г. 16.6 млн. лева. От края на 2019г. е започнат и мащабен проект на стойност 53 млн. лв. за реконструкция, екологизиране на мощностите и допълнително намаляване на емисиите от вредни газове, с реализацията на който ТЕЦ "Варна" ще бъде една от малкото централи, които ще покриват екологичните изисквания на Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването). Този проект осигурява в момента работа на над 300 души от местни ремонтни и поддържащи фирми, които започнаха работа на територията на централата.

Със заключенията, приети от ЕК чрез Решение за изпълнение (ЕС) 2017/1442 от 31 юли 2017 година за формулиране на заключения за най-добри налични техники (НДНТ) за големи горивни инсталации съгласно Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (нотифицирано под номер С(2017) 5225), беше определен и крайният срок (август 2021г.), за да се осигурят ограничения на емисиите по отношение на големите горивни инсталации, гарантиращи минималните стандарти, установени в Директивата. Неслучайно въглищните централи на страната поискаха дерогация на тези изисквания, тъй като не могат да покрият минималните стандарти на Директивата.

През 2018г. и 2019г., "ТЕЦ Варна“ ЕАД е участвала в публично обявените от "ЕСО“ ЕАД търгове за покупка на студен резерв. В изпълнение на договорите си за студен резерв и по нареждане на Оператора на електропреносната система ("ЕСО“ ЕАД) "ТЕЦ Варна“ ЕАД е активиран 5 пъти за последните две години (2018г. и 2019г.).

Зад всичко изложено стоят не само документи, но и ние - хората, които сме там всеки ден и работим на смени, за да осигурим 24-часова непрекъснатост на поддръжката и готовността за работа. И ни е обидно за студения резерв да се говори като за "пари за нищо“, защото е тези пари се осигури възстановяването на съоръжения, които престояха запечатани в продължение на три години, е тези пари се заплаща работата на работниците на местни ремонтни и обслужващи фирми, които и в момента работят на територията на централата, е тези пари се плаща на лицензирани лаборатории, български доставчици на материали и услуги, е тези пари се осигурява пожарната безопасност на централата, е тези пари се плащат заплатите на персонала на централата, програми за обучения, тренировки, поддържане и повишаване на квалификацията на специалистите, които отговарят за съоръженията. Не на последно място тези пари създадоха оживление и нови възможности за обикновените хора в едно варненско село.

Замесването на централата в политическите битки и жертването ѝ, за да се докаже една или друга политическа теза обаче, ще спре процеса на модернизация на единствената в страната газова централа, с което ще намалее и шансът на България да отговори на завишените изисквания на Европейския съюз за намаляване на въглеродните емисии. Не трябва да се забравя, че развитието на газови мощности е реален отговор на търсенията на по-чисти алтернативи за производство на електрическа енергия, възможност за плавен преход към икономика с ниски въглеродни емисии.

Затова Ви призоваваме, когато вземате решение, от което зависи бъдещето на едно българско дружество, нека то бъде основано не на политически пристрастия, а на професионализма и на принципите за сигурност на енергийната система, като част от критичната инфраструктура на страната".

От колектива на "ТЕЦ Варна“ ЕАД


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 31 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    65 5 Отговор
    Доган няма да се остави току така.

    Коментиран от #12

  • 2 Бацун

    38 5 Отговор
    Ще го купи и него, както купи сарая за да го бутне. В шкафа пачки бол
  • 3 Гост

    45 4 Отговор
    Затваряй другите как затвориха кво сте ми се събрали там да пукате цял ден карти и клюки и да разнасяте "вируса".
  • 4 Рошко

    42 1 Отговор
    Има си хас, все едно да си напиша писмо до себе си, мноооого умно
  • 5 гост

    40 5 Отговор
    Важно е кой прибира кинтите. А вий сте заменими.
  • 6 антрашпиц

    44 2 Отговор
    Протестиращите(и аз),не са срещу служителите на теца, а срещу лесното придобиване на централата от доган ага.
  • 7 амиии

    41 3 Отговор
    Намерете си ПАЗАР и си работете - стига всичко на наш гръб...
    Ако собственика е нефелен - СТАЧКИ и го махайте.
  • 8 Георги

    30 3 Отговор
    Боже преди 20 години бачках там и се чудех как да си издържам семейството.Добре че рискувах със заем и бизнес,че сега и моят подпис щеше да е там.

    Коментиран от #13, #16

  • 9 Garrincha

    46 9 Отговор
    Да бяхте, изпратили "кърваво писмо", когато ви приватизираха, мърши ! Да бяхте, излезли на протест, когато Доган ви стана собственик, но нали вземате тлъсти заплатки за "нищоправене" и "студен резерв", сте мълчали като мишки, ваш'та м... , еничарска !

    Коментиран от #24

  • 10 1234

    16 1 Отговор
    А мариците на газ кога?

    Коментиран от #42

  • 11 висок

    51 3 Отговор
    Добро епистоларно творчество. Но миналата година ТЕЦ Варна трябваше като студен резерв да се включи за няколко дни, и да дава ток! Направи ли го, НЕ! Каза че не може и ще си плати смешната глоба! Е, какъв резерв е това. Затваряй!

    Коментиран от #25

  • 12 Като не знаете

    10 36 Отговор

    До коментар #1 от "Гост":

    нищо не плямпайте. Откакто ТЕЦът стана собственост на Доган работещите в него си получават радовно заплатите, а населените места наоколо живнаха. Целият регион ще излезе в подкрепа на съществуването на ТЕЦ-а. Да не говорим, че е и необходим в случай на спешна нужда. Въобще не им пука на местните дали е на Доган или на Петкан щом имат работа. А и вече доста народ се обучи. Най-куриозното е, че зная за младо момче, което работи там, но ходи по протестите ей така, за да е с приятелче тара си, а чак сега се усети, че може да остане трайно безработен. Хората тук са благодарни на Доган, защото според тях е коректен работодател.

    Коментиран от #48

  • 13 Нищоправене имаше,

    4 13 Отговор

    До коментар #8 от "Георги":

    при предишния чуждестранен собственик. Като не си в час, не говори.
  • 14 Грейс

    23 3 Отговор
    Прави са хората да защитават раб си места и никой не оспорва това. Но нима не се интересуват за колко е закупена, колко е загубила държавата ни от това и каква печалба влиза в джоба на собственика.

    Коментиран от #32

  • 15 Сатаната

    19 1 Отговор
    На колко смени работи с 240 човека?
  • 16 Не говори лъжи.

    9 11 Отговор

    До коментар #8 от "Георги":

    Преди 20 години все още имаше нормални за времето заплати в ТЕЦ-а. После дойде пълният разпад и разруха, а при Доган(колкото и невероятно да ви звучи със сравнително малко хора) се вкарват нещата в ред.

    Коментиран от #29

  • 17 Вие искате да работите

    18 0 Отговор
    Ама ние не искаме да плащаме
  • 18 ГЕНЧО

    15 1 Отговор
    Щом искате, защо не работите,а искате резерв? При цена от 270 лева на Мв. за регулирания пазар,много трудно ще се получи.
  • 19 Хидра

    15 1 Отговор
    Когато не даваха на ЧЕС да сключи договор за ток заще тези лунгури не написаха кърваво писмо ? Ама сега нали е хидроинженера ?
  • 20 Село

    9 1 Отговор
    ЗАЩО след като и без да работите пак ЛАПАТЕ ПАРИТЕ?

    Коментиран от #23

  • 21 АМОН

    18 3 Отговор
    КАКВИ ГЛУПОСТИ ПИШЕТЕ БЕ ДОГАНОВЦИ?!!

    ДОГОВОРА ВИ ЗА СТУДЕНИЯ РЕЗЕРВ ИЗТИЧА САМО СЛЕД СЕДМИЦА!!!

    Ще се наложи да участвате в НОВА процедура по получаване на право да осигурявате този студен резерт.
    КАК ЩЕ СТАНЕ СЕГА ТОВА КОГАТО ВАС ВИ ГЛЕДАТ ПОД РЕНГЕН КАТО ВИРУС КАКЪВТО Е СОБСТВЕНИКА НА ТЕЦ -а ВИ?!!

    СТУДЕНИЯТ РЕЗЕРВ ЩЕ Е ЗА ДЪРЖАВНАТА ТЕЦ - 2 !!!!!!!!!
    Авие ще се наложи да се припотите за ГОРЕЩИЯ РЕЗЕРВ!



    .
  • 22 мъка

    16 4 Отговор
    Тия пък 240 души , ако взимат по 1000 лв са 240 000 лв на месец и за година да ги закръглим 3 000 000 лв. Колко взима Доган за студен резерв ?????? Е сега нали има свободен пазар на ел . енергия ,да пускат тия ремонтирани котли и да правят ток че ще им изтече гаранцията без да са работили .
  • 23 АМОН

    14 1 Отговор

    До коментар #20 от "Село":

    ЛАПАЧКАТА ИМ СВЪРШВА СЛЕД СЕДМИЦА ЗАЩОТО ДОГОВОРА ЗА СТУДЕНИЯТ РЕЗЕРВ ИЗТИЧА.

    Сега ще се наложи да бачкат и да произвеждат електроенергия да я продават на борсата и да покриват заемите на АХМЕД ДЕМИР ДОГАН.




    .

    Коментиран от #26

  • 24 Еничарин ще казваш

    11 9 Отговор

    До коментар #9 от "Garrincha":

    на баща си. Там си работят чисти българи. И по - полека с псувните. Ако си загубил работата си и затова си толкова зъл не си го изкарва на хора, които не познаваш. Имам близък познат, който цял живот е работил в ТЕЦа, но го съкратиха преди 6-7 години. И работи по разни хотели и за разни частни измекяри като вол за малко над минимална заплата. А е супер кадърен като специалист. Може да обучи много млади кадри, които заради образователната ни система са супер зле в много области. Не може всички да са само IТ-специалисти. И после по протестите, защото за нищо не стават реално. Всеки иска много пари, за да седи пред компа и да не вдига нищо по-тежко от бутилка бира и да не си изцапа ръчички те. Като отворят някой цех за що-годе прилична заплата няма кадри. Не срещу Бойко, а срещу образователната система, която превърна младите в лентяи трябва да протестираме. Срещу чалгата и пошлите кумири:плеймейтки, футболистчета и разни нароили се блогери от кол и въже.

    Коментиран от #40

  • 25 АМОН

    15 3 Отговор

    До коментар #11 от "висок":

    КЪМ НАПИСАНОТО СЛИЖИ И ФАКТА, ЧЕ ДОГОВОРА ИМ ЗА СТУДЕНИЯ РЕЗЕРВ ИЗТИЧА СЛЕД СЕДМИЦА!!!!!!

    Каква ще я вършатк без договор ДОГАН и компания?!
    Може би Нушка и БОЦКО пак ще им дадат едни 60 милиона за да си клатят онази работа, а държавната ТЕЦ -2 ще го духа плащайки вредни емисии и работейки на фул за да могат ДОГАНОВСКИТЕ ТАРИКАТА да щтракат с пръсти и получават от нищото държавни пари!!

    СОРИ , НО ТОЗИ ФИЛМ СВЪРШИ!!!

    ВРЕМЕТО Е НАШЕ А НЕ ВАШЕ МРЪСНИ КРАДЛИВИ ДЕПЕСАРИ!!
  • 26 Ако има нужда

    7 10 Отговор

    До коментар #23 от "АМОН":

    ще произвеждат. Затова се казва резерв. Поддържа се в готовност системата. Не е толкова просто. Само за лаици е просто и лесно. Свестни инженери и млади специалисти с практически познания почти няма вече в България. Няма къде да се учат и кой да ги обучи. Даже само с тази цел да се поддържа ТЕЦът е оправдано. Не може само на туризъм(сега липсващ), дискотеки и барове да се разчита да дават работа на младите хора.
  • 27 Василева

    8 0 Отговор
    Държавата продаде ТЕЦ „Варна” на ЧЕЗ.ЧЕЗ продаде на децата на Папазов,а те на Доган.
  • 28 Мдааа

    7 3 Отговор
    Ами беше си централата топъл резерв, но като ЧЕЗ се стиснаха и не сложиха сероочистка, я спряха, За да проработи, трябва да е много сериозно положението, иначе не отговаря на никакви норми. Да се бръкне оня, соПоля, не само да цоца пари за студен резерв, ами да и сложи сероочистка, да я приведе в нормите и ще имате работа.

    Коментиран от #31, #37

  • 29 Право казвам

    9 1 Отговор

    До коментар #16 от "Не говори лъжи.":

    С нашите пари, всяка година и баба знае. А ти знаеш ли тази централа за кого работи, ама както казах, с нашите пари?
  • 30 Обективно

    8 2 Отговор
    Абе като затворят тецовете на въглища да не излезе че само догановата може да работи?
  • 31 Обективно

    4 3 Отговор

    До коментар #28 от "Мдааа":

    Ти прочете ли статията?Само теб варна е на газ.
  • 32 И теб няма

    5 2 Отговор

    До коментар #14 от "Грейс":

    да те интересува ако си стояла без работа и на помощи и някой те назначи на що-годе прилична заплата и по специалността за която си учила. При някои заради ковида сега ситуацията може да е обратна и от прилични доходи сега трудно да се справят, но нека не злобеят и не искат всички да са отново зле. Защо никой толкова години не протестира срещу Божков. Продава си билетчета, никой не го контролира колко са напечатани в Индия и т. н. Защо не ревахте срещу солидната заплата на водещия Захаров и ежедневните предавания по телевизията, зарибяващи хората да търкат като малоумни билетчета. Парите за тях давахте от уж мизерните си заплати. Който няма какво да яде не дава 5 лв за билетче от Златните пирамиди и т. н., а си купува хляб, мляко, картофи и т. н. И сега Божков плаща за тъпите протести, за да се върне на бял кон... И клати държавата. А адвокати защитаващи мошеници му при гласят и зоват за национални стачки. Спрете се малко с малоумщините.

    Коментиран от #43

  • 33 Олимпийска надежда

    5 1 Отговор
    "ТЕЦ Варна“ ЕАД е активиран 5 пъти за последните две години (2018г. и 2019г.)."- това ни струва 53 млн. лв.

    Коментиран от #38

  • 34 Тулупа

    6 1 Отговор
    Братиньо, я продай ТЕЦа на държавата, кажи колко искаш, ще ти го платимЕ и ще успокоимЕ духовете. Примерно, сега изкарваш по 60 милиона на година, хайде да го сметнемЕ 25 години по 60 е 1,5 милиарда, но заради инфлацията да го закръглимЕ на 2 милиарда, айде братиньо, пОмисли и се Обади
  • 35 Кешеру

    2 0 Отговор
    Доколкото виждам и домус ага се облажава от студен резарв
  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 Каква сероочистка бе

    7 0 Отговор

    До коментар #28 от "Мдааа":

    кауй, хората са ти обяснили че котлите са модифицирани на природен газ.
    Трябва първо да четеш и тогва да пишеш.
    Ама то такива всичколози като теб нямат нужда от четене защото всичко им в ясно.

    Коментиран от #44

  • 38 Къщите за гости

    3 3 Отговор

    До коментар #33 от "Олимпийска надежда":

    в които, потънаха милиони уж за развитие на селските райони по-малко ли глътнаха. Уж Европари. Поне тук възрастни и обучени кадри предават опит и се получава приемственост. Защото скоро ще трябва да внася е кадри отвън. Във фирмата, в която работи сина ми с месеци не могат да открият свестен елтехник и монтажни. За нищо не стават. Тези 53 милиона (ако са толкова) не са само за заплати, а и за модернизация. Много трудно се възстановява нещо тотално зае. ано. Който не е бачка в подобна сфера на икономиката да се въздържа от коментари по-добре. Само шкафчета, евра и т. н. са ви пред очите. Може и да краде Доган, но никой няма да си занесе има нето в гроба. На тази възраст вече го е осъзнал със сигурност. Но в случая хората от Варна, Девня го възприемат като благодетел и в конкретния случай с право. А на плажа в Росенец никой не е стъпвал с години преди да се разбере, че Доган си е построил сараи там. Ами страх го е, иска да е далече от "доброжелатели". Не казвам, че е правилно и добре да има супер богати хора, а други да мизерстват. Но това е капитализмът, а зрелият социализъм така и не го построихме...

    Коментиран от #47

  • 39 Закривай

    3 5 Отговор
    До 9 коляно сте всички из тия тецове арее марш
  • 40 Garrincha

    6 7 Отговор

    До коментар #24 от "Еничарин ще казваш":

    Те, и еничарите са били чисти българи, говедо, но ти откъде да знаеш - и с най-голямо желание и най-зверски са избивали, после българи, що то султана им е обещал нечувани привилегии, дори за турци !!! Както, Доган - на мишките (супер специалисти от ТЕЦ-а) ! Айде, марш, боклук !

    Коментиран от #41, #57

  • 41 1234

    5 1 Отговор

    До коментар #40 от "Garrincha":

    Абе ти на твърда дрога ли си или си просто една обикновена мърша?
  • 42 АНОНИм

    5 0 Отговор

    До коментар #10 от "1234":

    До Стара Загора ще дойде газ от Комотини! От към Странджа ще е Балканския поток, ако Помпейо не го резне! Както резнаха Южен поток при Орешарски тримата американски сенатори! ТЕЦ-овете ще минат на газ сравнително лесно! Това е техническата част!
    Ще променят това - онова и ще стане! Проблема е огромната бройка хора работещи в рудниците на мини "Марица-Изток"! Какво обаче правим ако газта спре, както спря преди 11 години? Въглищата хубави или лоши са си наши и дават някаква независимост! А независимоста си има цена!
  • 43 Грейс

    2 1 Отговор

    До коментар #32 от "И теб няма":

    Не ми говори за безработица, защото колко съм била и работила на "честните" частници 90 години и колко пъти работиш 2,3 дни ине ти плащат дори тях, при това тук в София. За осигуровки да не говорим. А ти къде беше? Защо не протестира, когато венцехвалеха пазителя на етническия мир, а другия, който се скри в турското посолство и дори му регистрираха ет паттия а? Колкото до билет четата глупаци винаги е имало и ще има, след масирана та реклама, която е законна пак по времето на този с шкафчето. Това, което сттворихавластимащите за 30 г е да настроят хората един срещу друг и да разделят и владеят.
  • 44 АНОНИм

    3 1 Отговор

    До коментар #37 от "Каква сероочистка бе":

    Природния газ не е чист метан-смес от горими газове е! Съдържа и серни съединения! Може да са малко, но ги има!

    Коментиран от #45

  • 45 Да така е

    3 0 Отговор

    До коментар #44 от "АНОНИм":

    но централата на газ не се нуждае от сероочистка, защото покрива сегашните норми за серни оксиди
  • 46 калоян

    4 2 Отговор
    А НИЕ ИСКАМЕ ДА ВИ СРИНЕМ. И ЩЕ ВИ СРИНЕМ. РАБОТНИЦИТЕ ДА СИ ТЪРСЯТ ДРУГА РАБОТА, КАКТО ВСИЧКИ НАС, А НЕ ДА МИ ХЛЕНЧАТ КАТО МЕКЕРЕТА НА ДОГАН.ЖАЛКИ ЛЕЖЯЦИ.
  • 47 Язе

    1 0 Отговор

    До коментар #38 от "Къщите за гости":

    Кажи колко дават за търсения елтехник?За 1000лв примерно ще търсят има няма 100-150години поне
  • 48 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 49 1234578

    3 1 Отговор
    Стига сте ревали, имаме пазарна депсарска икономика.

    Кой ви е спрял да рабоите и да продавате ток на свободния пазар? Работете и продавайте ток изнасяйте в Турция, Гърция, Сърбия ... на българската енергийна борса. Произвеждайте ток и продавайте на свободния пазар, ако сте кадърни. Ако сте некадърни фалирайте.

    Коментиран от #52

  • 50 Гост

    0 2 Отговор
    Толкова злоба и простащина само в двайсетина коментарчета... Възхищавам се на хората от централата, които се борят за работата си, съдбата на семействата си, ТЕЦ Варна, част от живота и символите на града.
  • 51 ТОЧКАТА

    1 0 Отговор
    КВО ИМ ПУКА на тиквите и чалмите!!!!!!!!КАКВО Е БИЛО И КАКВОО ЩЕ БЪДЕ!!!!ТЕ да чуят ПЛАЧА на 250СПЕЦИАЛИСИ???!!!Амиииии,те ,,работят добре с посолствоо...
  • 52 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 53 ТОЧКАТА

    1 0 Отговор
    мдааааа ,така убиха и УБИВАТ!!!! Българската икономика!!!!А коментарите ясно показват кой ЗНАЕ и кой пее чалга!!!!!!
  • 54 Олада Канче

    2 0 Отговор
    Вън Дръндарския циганин .
  • 55 Сокол Скитник

    1 0 Отговор
    Лъжи, лъжи и само лъжи! Никакви ремонти не са направени, за да променят горивната система на газ от Сигда. Тази горивна система е от повече от 20 години и тя се използва за разпална газ. Кога е работила 40 денонощия и защо, каква е била кризистната ситуация?
  • 56 Емо

    1 0 Отговор
    Срам за работещите там....да работиш за Доган....срам!
    Когато един народ избира салама пред свободата....няма спасение!
  • 57 Емо

    1 0 Отговор

    До коментар #40 от "Garrincha":

    Трябваше да напуснат всички, като са разбрали , че работят за Доган. Да не забравяме, че истинската цел беше пристанището на централата. Там отидоха парите от резерва!
  • 58 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 59 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 60 Емо

    1 0 Отговор
    Като ядохте кюфтетата не ревахте...!?
  • 61 Емо

    1 0 Отговор
    Заради такива дребни душички, сме били 500 години в робство!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове