След близо 40 дни на протест премиерът Бойко Борисов започна политическата офанзива. Точно в 12 часа в профила си във "Фейсбук" и със съобщения до медиите стана ясно, че премиерът инициира чрез парламентарната група на ГЕРБ искане за нова конституция.
Така по чл. Чл. 158. ал. 1. премиерът ясно поиска Великото народно събрание, което да приеме нова Конституция.
Както се казва - дяволът е скрит в детайлите:
Премиерът обеща, че съгласно чл.160 от основния закон, след като бъде свикано Велико народно събрание, ще подаде оставка. Това добре, но кабинетът на ГЕРБ ще остане на власт. Рестартът ще е налице, но духът на Бойко Борисов ще обитава сградата на Министерския съвет.
Бедни ми, Хамлете......
Малко преди изявлението на Радев секретарят по правните въпроси в президентството проф. Емилия Друмева коментира, че от предложенията на премиера, само това за намаляването на броя на депутатите изисква свикване на Велико народно събрание.
"Останалите предложения могат да бъдат приети от обикновен парламент. Явно фокусът е да има Велико Народно събрание", коментира пред БНР проф. Емилия Друмева, преподавател по конституционно право и бивш конституционен съдия.
Според нея няма посочена правна уредба и посочени мотиви за исканите промени.
"Писането на нова конституция не може да е дело на една партия. Това е работа на целия народ и заслужава обсъждане. Не следва един проект за изменение на конституцията да бъде внесен в такъв парламент с нисък рейтинг на доверие, който е на финала. Не бива да бъде захранван с едно такова сериозно начинание като промените в действащата Конституция", добави Емилия Друмева.
Ако има реално разделение на властите, то промените в съдебната власт ще трябва да се правят от Велико народно събрание.
Промените в съдебната власт трябва да бъдат ясно закрепени. Промените през последните години показват, че съдебната власт е под контрола на политиците.
Това е заплаха за демокрацията и гражданското общество. За тяхна защита е нужно да използваме една паническа инициатива на премиера Бойко Борисов за оставане на власт, да заявим ясно и недвусмислено, че промените в съдебната власт се правят от Велико народно събрание.
Така ще сложим точка на политическата злоупотреба със съдебната власт.
Да вдигнем очи! Да видим каква България искаме...
Нямаме никакви гаранции, че в следващият парламент няма да влязат политически брокери, които искат само да печелят, но не да решават проблемите...
Някой да повдига въпроса за мъртвите души в избирателните списъци?! Кому са нужни тези мъртви души....
P.S. Защо след промяната в Конституцията не разпишем и ясна структура за състава и структурата на правителството, областните и общинските администрации? В момента разделението на властите е законодателна (парламент), изпълнителна (правителство, областни и общински администрации) и съдебна власт...
P.S,S. Оптимистичен сценарий - евреите са се лутали - 40 години. Българите - 30 години, но смятаме ли правилно ....