Около 100 майки с колички и бременни жени, организирали се чрез социалната мрежа Фейсбук, се събраха на национален протест пред сградата на Народното събрание срещу фиксираната сума от 240 лева, която се полага за майчинство. Някои от тях в знак на възмущение размахаха памперси.
Те раздадоха своите искания на медиите и ги прочетоха пред сградата на НС. Майките настояват да бъде увеличен размерът на майчинството и на детските надбавки. Месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2 години в момента е 240 лева, а проектобюджетът за 2013 г. не предвижда промяна.
Непроменени ще останат и детските надбавки, които са 35 лева месечно. “В България годишно се раждат средно 70 000 - 80 000 бебета. Този протест засяга всички бъдещи и настоящи родители, бабите и дядовците, защото от тези деца зависи бъдещето на страната”, заявиха организаторите на проявата във Фейсбук.
Протестните действия ще продължат, докато бъдат чути, увериха майките, добавяйки, че ще изчакат до два дни реакцията на управляващите, след което ще преценят как да продължат акциите си. Една от идеите им е заедно да накърмят децата си в знак на протест пред сградата на парламента.
Майките официално ще внесат исканията си в парламента под формата на декларация.
Според Елена Милушева, която е от организаторите на протеста в социалната мрежа, един от проблемите е, че много от децата нямат възможност да ходят на детска градина или ясли. “Как да се върнем на работа, при положение че няма места в детските градини и не са осигурени такива?!”, запита тя, подчертавайки, че хората биват манипулирани с намаляването на майчинските, докато в други страни могат да си позволят детегледачки или нормално да изпратят децата си в детска градина.
На протеста на майките в столицата присъства и Борис Цветков, общински съветник от БСП в СОС. От 2006 г. се занимаваме с проблема с липсата на места в общинските детски ясли и градини, изтъкна той и напомни, че по данни на столичния кмет Йорданка Фандъкова 15 000 деца не са в такива заведения.
“Настоявам да се дават на кандидатствалите, но неприети деца по 180 лв. на месец като компенсация за това, че не по тяхна вина не са намерили място в детските градини”, подчерта Цветков и допълни, че толкова получават всички приети деца. “Общината чрез държавния бюджет субсидира приетите. За другите не само че не са осигурени места, но държавата дори си спестява разходите за тях“, заяви Борис Цветков. Червеният депутат Драгомир Стойнев, който е в състава на социалната комисия в парламента, също подкрепи исканията.
Според майките е крайно време страната да промени политиката си за раждаемостта, тъй като след всяко преброяване се констатира, че българите намаляват.
Във Варна над 50 майки с децата си също се събраха на протест пред общината. Недоволство имаше и в Русе. Около 40 млади жени в Шумен пък започнаха подписка с искане за увеличаване размера на майчинските и детските надбавки. Сред основните им искания, както и в другите градове, където има протести, са обезщетението за отглеждане на дете до 2 години да се обвърже с минималната работна заплата, да има облекчени кредитни условия за семейства с деца, както и детски надбавки за всички деца независимо от минималния доход на член от семейството.
Протестиращите искат и промени в кодекса на труда, които да дават повече права на работещите майки с деца под 8-годишна възраст - гъвкаво работно време, намален работен ден и т.н. им.