Два от четирите варианта, представени от управляващите за индексация на пенсиите, вършат работа - преизчисляване на всички пенсии и преизчисляване на тези, отпуснати преди 2015 г.
Това заяви в предаването "Още от деня" на Българската национална телевизия президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
"Другите два са глупав и най-глупав", отбеляза той. Темата за пенсиите скоро не е била поставяна на дневен ред, подчерта още Манолов.
Президентът на КТ "Подкрепа" поясни, че ако добавката от 50 лв. е в пряка връзка с коронавируса, както беше съобщено и в което има смисъл - хората да могат да си платят лекарствата, но тя трябва да е временна. Забележките са, че за една пенсия от 250 лв. са страшно много пари, докато за пенсия от 1200 лв. 50 лв. са никакви пари.
"Ако обаче това увеличение от 50 лв. се предвижда да е трайно и да влезе в размера на пенсиите, тук вече почва да става леко глупаво. Най-глупаво е да бъдат увеличени само минималните пенсии по ред причини - първо останалите пенсионери, които не получават минимални пенсии, ще бъдат засегнати от това, второ - ще се развалят съотношенията в размерите на пенсиите, които би трябвало да са във функция от осигурителния стаж и осигурителния принос на лицата", подчерта Димитър Манолов.
Според златното швейцарско правило, което според Манолов е било въведено у нас прекалено рано, пенсиите се увеличават с половината от годишния ръст на осигурителния доход и половината от инфлацията. Заживяхме обаче в един свят без инфлация и пенсиите нарастват с незначителен процент, отбеляза той.
"Това, което би могло да се направи, е този механизъм, по който се увеличават пенсиите, да бъде променен така, че увеличението да става с увеличението само на осигурителния доход, което значи всяка година пенсиите да се преизчисляват", поясни президентът Димитър Манолов.
НОИ има два варианта за преизчисление през 2021 г., и при двата увеличението на пенсиите излиза с около 40% за всяка една. Според Манолов е възможно такова увеличение от 40%. И припомни, че пенсията не е подаяние, а резултат от това, което е правил човек през трудовия си живот.