Вицепремиерът и министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че България трябва да се държи достойно при споровете със Северна Македония.
"Дали ще клекнеш на едните или на другите, това означава да вкараш вълка в кошарата и утре да си имаме проблеми с претенции за македонски малцинства. Утре ще искат населението в Кюстендилска и Благоевградска област да учи измисления от 1945 г. език", заяви в сутрешния блок на bTV Каракачанов на въпрос дали клякаме на Скопие или на Германия.
Красимир Каракачанов отрече и да има натиск от страна на Германия по отношение на Македония, както и да има добро и лошо ченге по отношение на югозападната ни съседка в правителството.
"Не мисля, че премиерът ще тръгне на подобен ход, при положение, че има решение на парламента. Не вярвам и поне това, което имам впечатление от разговори, които водим на заседанията на Министерски съвет е, че България ще си отстоява интереса и както виждате до момента го прави", каза още Каракачанов.
"Няма как с подобно коминтерновско мислене, с подобно тропане по масата да се случат нещата. Те тропат на много врати, не само на Германия. Не им прави чест, идвайки в България да търсим разговори за компромис, след като отидат в Брюксел и в някои европейски столици зад гърба да говорят неверни и обидни неща спрямо България", изтъкна още Каракачанов.
Вицепремиерът посочи, че Македония има още една седмица и ще се разбере дали има промяна. "Мисля, че няма да има промяна", допълни още той.
Каракачанов бе категоричен, че няма македонски език и че историята ни до 1944 г. е обща история не на два народа, а на един народ.
"България от Република Северна Македония винаги е искала само едно единствено нещо. В Скопие да не се индоктринира населението в антибългарски дух, да спре фалшификацията на българската история и да спре антибългарското възпитание и поведение на учебната им система, на медиите и на политиците им. България е единствената държава, която до ден днешен абсолютно безкористно е помагала на Македония. Ние бяхме първите, които я признаха и нашето признание на Македония и останалите 6 югославски държави доведе до това, че войната в Македония не се разпространи. България се отказа от всякакви такива амбиции за дележ, каквито предложения имаше в онова време от други държави. България помогна финансово на Македония, помогна оръжейно на Македония, помогна дипломатически. За сметка на това получаваме обиди, уроци в учебниците, че ние българите сме едно турско-татарско племе, че сме окупатори, фашисти. На какво сме окупатори фашисти? На собствените си земи?", коментира още Каракачанов.
Според него договорът за добрососъдество с Македония е достатъчно добър и вътре са описани проблемите и как трябва да бъдат решавани. "Буквално след подписването. 'Айде да не кажа веднага, но една година след това не се спазва. Оказа се, че в Скопие някой си въобразява, че за пореден път България от братски чувства, от солидарност отново ще направи отстъпка. Ако погледнете скопските медии, изказванията на скопските политици, те разчитат, че някой ще натисне България и тя ще се откаже от своя национален интерес", каза още Каракачанов.
Попитан дали България има силата да заяви позицията си, че няма да допусне Северна Македония в ЕС, ако тези проблеми не бъдат решени, Каракачанов заяви, че страната ни го е заявила за последен път на 9 октомври 2019 г., когато правителството е гласувало рамкова позиция, която е гласувана и одобрена единодушно от парламента.
"Вътре са заложени всички тези неща, които се изискват в договора. Това беше едно припомняне на Скопие, че ако тези неща не се случат, ние няма да ви подкрепим за започване на първата междуправителствена конференция с Македония", допълни още вицепремиерът.
"Ние трябва да си защитаваме националния интерес. Приятелството си е приятелство, братството си е братство, в края на краищата, когато едни политици смятат, че България може да бъде разигравана, че историята ни може да бъде обругавана, че могат да откраднат част от нашата история, ние не искаме да ходим на Капалъ-чарши да се пазарим чий е Гоце Делчев", категоричен е Каракачанов.