България и Македония имат обща история до 1944 година, но преди всичко това е българска история. Това коментира вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов във връзка с позицията на България за влизането на западната ни съседка в Европейския съюз, предаде Радио "Фокус“ – Велико Търново.
Вицепремиерът коментира интервюто на премиера на Северна Македония, в което той признава, че двете държави имат обща история, като малка крачка напред, в правилната посока.
"Казва, ако бяха правили тези малки крачки в последните три годни, днес нямаше да имаме този разговор. По стар български обичай на българина акълът му идва на другия ден, та така и с колегата Заев. Дали му вярвам, или не, няма никакво значение. Предпочитам да не вярвам на декларации и интервюта, а предпочитам всичко казано да е облечено в действия“, допълни Каракачанов.
Той подчерта, че сега страната ни има нужда от конкретни гаранции. Според него те не могат да са подплатени само с декларация, а е необходимо сключването на писмен документ - подписване на анекс или нов договор.
"Ние искаме ясна гаранция как ще се променя образователната им система с конкретни срокове. Самият преговорен процес може да продължи 10 години, но за да дадем съгласие той да започне, ние искаме разписана пътна карта. Искаме много ясно това условие да залегне в договора с Европейския съюз и да е ясно, че ние по всяко време можем да спрем процеса, ако Договорът не се изпълнява“, заяви вицепремиерът.
Той каза още, че това, което предстои пред България, е да продължава да защитава ревностно националните си интереси.
Каракачанов коментира и обстановката с разпространението на COVID-19 у нас, като обобщи, че към момента няма нужда от разкриване на военно полеви болници, защото проблемът не е в липсата на болнични легла, а на специалисти. По този повод призова и всеки, който има възможност, да се отзовава на призивите за помощ. Според него кризата няма да повлияе негативно на реформите в Българската армия.