В момента съм шеф на COVID клиниката в Инфекциозна болница с половин заплата поради търкания с ръководството на болницата. Това заяви доц. Атанас Мангъров в интервю в предаването "Антидот" на БСТВ.
На въпрос на водещата защо е така, той отговори: "Ами не ме харесват".
"На настоятелните ми въпроси вчера доцент Мангъров така и не каза защо ръководството на Инфекциозна болница го държи втори месец на половин заплата. Единственото обяснение, което ми даде е, че "директорката не може да го диша". Намирам за крайно недопустимо лекар, който рискува живота си и работи на първа линия по време на пандемия, да бъде тормозен и то в държавна болница. Въпросът трябва да бъде внесен в НС", написа след предаването водещата Юлия Ал Хаким.
"Можете да си мислите каквото искате за него, можете да го отричате, мразите и съскате, но това е недопустимо, а и изключително неморално. Говорим за лекар, който е на първа линия. И какво получи за това? Половин заплата", коментира казуса депутатът Александър Симов.
Той се закани веднага след ваканцията на Народното събрание да внесе въпрос към министъра на здравеопазването по тази тема.
"Това, което виждам в болницата е, че мога да наблюдавам хората, които преди това лекувах вкъщи, просто ги виждам целодневно как са нещата и не виждам нищо ново. За съжаление, има случаи когато нещата тръгват накриво и когато това се случи, нищо не можеш да направиш. Човек, който тръгне да развива тежка дихателна недостатъчност, това, което може да се направи, е да го изпратиш някъде да го интубират и обдишват и да се молиш да го преодолее, което, засъжаление, не се случва твърде често", изтъкна доц. Мангъров в предаването.
"От коронавируса могат да са засегнати хора в по-млада възраст, които дори нямат сериозни придружаващи заболявания, но това не е правилото. Не може да се каже, че тази епидемия засяга хора, които са млади, здрави. Тежките случаи са при хора, които са със сериозни придружаващи заболявания и хора, които са на възраст, защото по-високата възраст е свързана с множество придружаващи заболявания. Ако заболяването протича по-тежко при млади хора, обикновено, като се разчовъркат нещата, се откриват проблеми, свързани с имунната система, метаболизма", уточни доц. Мангъров.
"Това е една остра вирусна инфекция, която колкото и да го въртим и да се мъчим, си е все още едно самоограничаващо се заболяване, защото така или иначе няма дефинитивно лечение за него", каза още доц. Мангъров.