Слави Трифонов и “Демократична България” (ДБ) обсъждат създаването на кабинет. Това съобщиха за “Труд” два независими един от друг източници.
Потърсен за коментар зам.-председателят на партията “Има такъв народ” Тошко Йорданов, каза, че "още нямат мандат, а вие питате за кабинет".
Засега разговорите между “Има такъв народ” и “Демократична България” все още са твърде ориентировъчни.
Обсъждани са и конкретни имена за бъдещи министри, но няма решение дали правителството ще е еднопартийно, съставено изцяло от “Има такъв народ”, или ще е коалиционно (с “Демократична България”) с ясно разписани параметри във всяка област, които изключват волни програми.
И в двата случая става въпрос за правителство на малцинството. Подкрепа от партиите на статуквото няма да бъде търсена. Сигурно е обаче, че ще бъде получена, защото нито ГЕРБ, нито БСП, нито ДПС искат бързи избори, които биха възпроизвели подобен на сегашния парламент. И трите формации заявиха, че биха дали рамо на правителство, излъчено от “Има такъв народ”.
Вече има и конкретни имена, които се обсъждат за министри. Разговаряно е и с някои от тях. От ДБ настоявали, ако правителството е коалиционно, да получат правосъдното министерство, в което няма изненада.
Тъй като залогът за “Има такъв народ” е твърде голям, Трифонов държал да няма импровизации.
И двете партии - на шоумена и на Христо Иванов, били скептични по отношение участието на “Изправи се! Мутри вън!” в евентуално коалиционно правителство, заради липсата на предвидимост при повечето от членовете и привържениците на платформата.
Към днешна дата е почти сигурно, че по-скоро се върви към служебен кабинет и че най-вероятно “Има такъв народ” ще върнат мандата. Но везните тежат в друга посока.
Причина за промяната са опасения, че може и да не стигне времето за ремонт на Изборния кодекс. А нито една от партиите на протеста няма желание да ходи на нови избори по старите правила.
Доказателство затова са внесените шест проекта за изменения в Изборния кодекс, които ще бъдат гледани утре от правна комисия.
Парадоксално е, че Мая Манолова и Николай Хаджигенов са внесли два отделни проекта, което е показателно за разрива в “Изправи се! Мутри вън!”, за който се заговори още преди конституирането на новия парламент. Това е и една от причините те да са нежелан партньор в евентуално правителство.
Твърденията са, че ако бъде съставен обсъжданият в момента кабинет, той ще е ясен хоризонт - до приемане на промени в изборното законодателство и в няколко закона, свързани с реформа в съдебната система, на които изключително държат от ДБ.
Президентът Румен Радев връчи мандата на Даниел Митов в 13 ч. днес.
Ако не намери съюзници, проектоправителството на ГЕРБ ще върне мандата в четвъртък.
Подкрепа ще търсим от парламентарните групи и партии, които стоят идеологически най-близо до нас. Ще бъдат започнати разговори с “Демократична България”, ще ги поканим официално за консултации, но зависи от тях дали ще се отзоват.
Това заяви номинираният за министър-председател Даниел Митов, след като ГЕРБ получиха мандата за съставяне на правителство.
В сряда Митов ще проведе разговорите за подкрепа и ако не намери такава, в четвъртък ще върне мандата на президента Румен Радев.
“Няма да се търси подкрепа за правителство от БСП и ДПС”, Даниел Митов.
Номинираният за премиер на ГЕРБ увери, че няма да се бави излишно процедурата и ако няма шанс да бъде подкрепен проектокабинетът, ще бъдат взети решения в максимално кратки срокове. Ще се опитаме да направим всичко възможно максимално бързо да проведем необходимите разговори, отбеляза той.
Бившият външен министър от кабинета “Борисов-2” определи членовете на проектокабинета, който е съгласуван между него и Бойко Борисов, като хора с ясни биографии, с добра професионална подготовка, които са готови от първия ден в стъпване на длъжност да влязат в ролите си, за да се приложат мерки за справяне с пандемичната криза.