На Гергьовден традицията повелява на трапезата да има агнешко месо. По данни на агростатистиката у нас в момента се отглеждат около 1,3 милиона овце, като броят им през последните години драстично е намалял.
Експертите не са единодушни по въпроса, но според различни данни за последните 20 години броят на овцете у нас се е сринал от 11 милиона на един милион. От началото на прехода броят на чифтокопитните животни със стопанско значение е намалял от 16,5 милиона на 2,7 милиона, което означава, че в България просто са „изчезнали“ 14 милиона животни.
Друг проблем, за който алармират браншовите организации, са "виртуалните животни". Според овцевъдната асоциация близо двеста хиляди у нас са овцете, които фигурират в системата на ветеринарните власти, но не и във фермите. Това е така, защото сред тях се усвояват субсидиите за пасища. За поредна година животновъдите ще настояват за нормативни промени, които да гарантират по-справедливо разпределение на европейските субсидии.
В предаването "12+4" по БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев заяви, че България отдавна е излязла от международните пазари на агнешко месо.
"Много трудно можем да говорим за износ. Той е спорадичен и в малки количества. В последните години производството на агнешко месо в България захранва само потреблението в страната". По думите му от години българското селско стопанство работи без цел. Той подчерта, че липсва адекватна държавна политика спрямо сектора.