Този резултат не е категоричен за победа или загуба на когото и да било. Това заяви пред bTV политологът Огнян Минчев. Победа ще си приписват много, но според мен при 20% гласували никой няма възможността да си припише категорична победа и категорично поражение, каза Минчев.
Запитан малък ли е този % , Минчев заяви, че той е привърженик на сегашния ред на гласуване за референдум, защото така или иначе в един национален референдум трябва да бъдат вземани решения от ключово значение за цялата гражданска общност. Моето уважение към активното население, но в крайна сметка като легитимационна процедура ние не можем да се съгласим с това 20% от населението да определят бъдещето на нацията като цяло.
Относно това, че при гласуването за референдума се прилага рестрикция, а при парламентарните гласувания не, Минчев заяви, че референдумът е много особена форма на осъществяване на властта – допитване на суверена по ключови въпроси, при което не може малцинство на активни граждани да определят решението.
Социологът Кънчо Стойчев не се съгласи с тази теза и заяви, че дори и 6 милиона граждани в България да кажат „да” от това нищо не следва. Трябва да се включи международната практика, защото тази уредба обрича референдума. Но на мен много ми се иска хората да имат възможност да се изказват по повече въпроси, каза Стойчев.
Според Минчев, партия ГЕРБ е била пасивна и не е участвала по дебатите. През следващите три месеца резултатите трябва да бъде внесен в парламента и той не може да има последващо решение.
Стойчев каза, че следствията ще бъдат свързани и с политическото волеизлияние. По-висока информираност. Но позицията, че няма никакви последици не е вярно.