Една от проверките, възложени от народното събрание по този казус, се извършва от вътрешното министерство. Резултатът не може да дойде бързо, защото трябва да се проследи през какви трансформации е преминало учебното заведение, което е завършил Иван Гешев, а именно сегашната Академия на МВР , Школата в Симеоново, ВИПОНД и т. н.. Там Гешев е постъпил в някогашния факултет "Държавна сигуроост", пише Фрогнюз. За да се стигне до обективните факти, от силовото ведомство са поискали един от проверяващите да се запознае с материалите в кадровото досие на главния прокурор, свързани с неговото образование. Изненадващо, това е било категорично отказано, което съвсем логично се възприема като опит от страна на Висшия кадрови орган да се укрие истината. Не е тайна, че болшинството от членовете на ВСС, които избраха Гешев, сега го пазят като очите си.
Опитите да се смачка проверката за дипломата на обвинител №1 стигат още по-далече. Заради напълно лъжливи писания до близкия до прокуратурата и бившите управляващи сайт ПИК, в петък пред ректора на Академията на МВР, където всъщност се извършва проверката, цъфват двама прокурори. Те настояли ректорът да се яви в понеделник лично в прокуратурата, за да бъде разпитан по твърденията на въпросния сайта, че едва ли не във висшето учебно заведение се фалшифицират и унищожават документи от випуска на Гешев, допълниха източниците ни. „Действията на двамата обвинители се възприемат като опит за сплашване и натиск върху проверяващите. Това е опит да се пренебрегне решението на депутатите за пълна и обстойна проверка. Прави се пореден скандален опит прокуратурата нагледно да покаже, че е над всичко в тази държава, включително и над народното събрание“, категорични са те.
Подозренията са, че се касае за поредното активно мероприятие за притискане – първо се пише нещо в близка до прокуратурата медия под вдиктовката на самото обвинение, а след това следват гонения. По тази схема години наред бяха успешно мачкани десетки опонентите на властта.
Не е изключено появата на двамата прокурори във висшето училище да е свързано с възможността проверката за дипломата на Иван Гешев, да се надзирава вече пряко от хората на Гешев.
Проверката беше възложена от НС на три министерства – правосъдното, образователното и вътрешното. Последното настоя за удължаване на срока именно заради сложността и обема на работата, която трябва да се извърши.
Адвокат Минчо Спасов първи постави на дневен ред проблема с образователния ценз на българския главен прокурор.