"На следващите избори няма да има партия, която категорично да доминира и да се надяваме, че ще има партия, която ще може да поеме сериозно отговорността за управлението на държавата, дори в коалиционен формат. Ясно е, че години наред няма да имаме еднопартийно управление".
Този каза в предаването "Нещо повече" на БНР доц. Татяна Буруджиева, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Според нея въпросът ще е дали е възможно ГЕРБ да постигне някаква формула с другите десни партии: "Анти-ГЕРБ вълната не е отминала, но при десни партии на първо и второ място в следващия парламент ще е логично, ако не с първия - с втория мандат, да има възможност за разговори, дори на експертно равнище, за правителство, което да е дясно".
Доц. Буруджиева изключи възможността за управление на т.нар. партии на статуквото (ГЕРБ, БСП, ДПС - б.р.), въпреки че има допирни точки между тях: "Възможно е обаче те да излъчат управление на спасението, тип кабинета "Димитър Попов".
Татяна Буруджиева коментира непотвърдената информация за евентуален политически проект на двамата служебни министри Кирил Петков и Асен Василев: "Една подобна партия, ако се създаде, ще черпи гласове предимно от десните, донякъде и от левите. Ще бъде електорално подобна на "Изправи се БГ! Ние идваме!". Няма никакви сигнали за тежка вълна, която да се надига. Може би пролетта ще наблюдаваме такава, на базата на социални проблеми и кризи, които могат да доведат до по-сериозна радикализация. В момента няма висока температура в обществото. Няма ситуация, в която хората да имат желанието масово да отидат до урните и най-накрая да свършат работата на политиците".
Политологът подчерта, че всички кризи обикновено засилват консервативните тенденции в политическите нагласи, а не тенденциите към промяна.
"Новата формация (на Петков и Василев - б.р.) още не се е появила, а вече се отразява проблематично на президента Румен Радев. Виждате как реагира БСП, въпреки че това не би била формация, която да нахлуе в лявото пространство, но там твърдят, че вече има опити за превземане на техни избиратели. В дясно партиите не декларират някакво съперничество, но съм сигурна, че го изпитват, защото няма как да се противопоставят, това са техни хора, които ще направят нова формация", каза още доц. Буруджиева.
Според нея, ако на изборите се яви партия, свързана с Румен Радев, това ще накара и другите партии да издигнат свои кандидати за президент: "Избори "2 в 1" на първи тур на президентските ще стимулира появата на повече кандидати за държавен глава. Ако вотът беше разделен, повечето партии щяха да подкрепят Румен Радев".
"След изборите през ноември ще имаме президент, но не знам дали ще имаме правителство", заяви политоложката.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.