Петър Илиев е напуснал поста си на главен асистен по свое желание. Това потвърдиха от Софийския университет пред "По света и у нас".
По-рано днес ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков каза, че случаят с плагиатството на преподавателя Петър Илиев не е приключил и проверката продължава.
На упрека за бездействие на Университета отговори, че изобщо не е познавал Илиев.
Случаят с Петър Илиев не е приключил. Комисията в съотвествие с правилника за устройството и дейността на СУ продължава проверката. Когато тя завърши, ще бъдат предприети необходимите действия...Не само аз, но и декана на ЮФ не знаехме не само за случая, не знаехме, че съществува Петър Илиев.
Преди няколко дни Етичната комисия към СУ заключи, че в книгата на Петър Илиев "Компетенцията на Народното събрание" е налице плагиатство и са преписани части от диceртaция нa доц. Нaтaлия Киceлoвa, без да е цитирана като източник.
Според Комисията е налице незачитане на чужд принос в научен труд. И още - в становището се посочва, че плагиатството е вид измама, поради което е смятано за тежко нарушение на научноизследователската етика, недопустимо като деяние и поведение на член на академичната общност.
Ректорът на "Алма Матер" поиска трудовият договор на бившия кандидат за вицепремиер и вътрешен министър в правителството, предложено от Слави Трифонов, да бъде прекратен.
"Оруеловата "1984" се е пренесла през 2021 г. в Храма на науката, като инструмент за отстраняване на неудобни учени и преподаватели. Дали политическата и "чрезвичайна" целесъобразност не е започнала по болшевишко-комисарски начин да господства над върховенството на закона?". Това написа в официалния си профил в Туитър д-р Петър Илиев, след като Етичната комисия към СУ заключи, че в книгата му е налице плагиатство.
"Категорично не приемам становището на Етичната комисия, за което научих от медиите. То нарушава Правилника на СУ и поне два закона. Видно е, че комисията се е водила от политически съображения, за да ме засегне лично, а оттам и да уязви ПП ИТН, от която бях издигнат", допълни Петър Илиев.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.