Коалиция "БСП за България" сключи споразумение с АБВ за съвместно участие в изборите за Народно събрание на 14 ноември.
Зам.-председателят на БСП Атанас Зафиров, който представляваше коалицията заяви, че процесът на консолидация вляво не е спирал в последните години. Според него сега е намерен верният път.
"Ние от БСП и "БСП за България" имаме желанието да развием и разширим коалицията, и да вървим заедно напред", отбеляза социалистът.
Той подчерта, че за това свидетелства и фактът, че на предните избори в широкото ляво обединение е имало 18 партии, организации, и граждански движения, а на тези избори те са 21.
Атанас Зафиров подчерта, че по програма общите идеи между БСП и АБВ са повече от тези, по които се отличават. "Нашата съвеместна работа в последния парламент беше много правилно разчетена от българския избирател, затова социологическите проучвания дават повишаване на доверието в нашата коалиция", обясни той.
Зафиров посочи, че БСП провежда редица срещи в последните дни със синдикати, работодатели и браншови организации. "На тези срещи ясно пролича, че напрежението в обществото е огромно. На всички ни е ясно, че следващото правителство го чакат много тежки времена. Много е важно на кой ще се гласува доверие и кой е показал, че може да изважда държавата от такива тежки ситуации", подчерта зам.-председателят на БСП.
Зафиров подчерта, че БСП предлага три вида мерки. На първо място той посочи, че в краткосрочен план левицата предлага план за първите 100 дни с акцент в сферата на енергетиката, енергоносители, компенсация на социално слаби семейства; здравеопазване. Като средносрочни мерки на второ място Зафиров постави Бюджет 2022 г.
"В най-оптимистичен вариант следващото Народно събрание може да започне в последната седмица на месец ноември. По-рано от средата на декември няма да може да се започне работа за бюджета. Затова ние трябва да сме готови с предложение за бюджет", каза той.
В дългосрочен план Зафиров допълни, че левицата залага на пакет от законопроекти, касаещи социалната политика, доходите, образованието.
В същото време Корнелия Нинова разкри 7 конкретни решения за най-важните проблеми в държавата.
"Сега трябват конкретни и работещи решения, а не лозунги и клишета. Следващият парламент и правителство ще бъдат подложени на двойна преса - отвътре и отвън.
Отвътре заради растящите цени, срив на предприятия и невъзможност хората да си платят сметките. Отвън - да се пусне Република Северна Македония на всяка цена в ЕС и да се даде зелена светлина за навлизане на джендър идеологията и свободата всеки да си самоопределя пола.
За тази отвътре - трябват политици с конкретни решения, за тази отвън - държавници със силен характер и смелост да защитим националния интерес, Конституцията и българските традиции. Отговорите на тези въпроси от кандидатите за НС би трябвало да бъдат ориентир за избора на българските граждани, а не клишета, лозунги и пиарски акции. Някои партийни лидери отсега редят кабинети, инженерстват извън своите партии, раздават постове. Да не бързат. Преди това да заявят позициите си", пише тя.
Ето нашите:
В помощ на семействата и българския бизнес
- намаляване ДДС на основни храни от 20 на 9%
- намаляване ДДС на енергоносителите от 20 на 9%
- свръхпечалбите на производители и търговци на ток се преразпределят справедливо на семействата и предприятията, благодарение на които са натрупани
- на енергийно бедни семейства се осигуряват по 200 киловатчаса безплатно от държавата
- драконовски мерки против спекулата и всеки, който използва ситуацията, за да трупа милиони за сметка на изнемогващия народ, да си получи наказанието
2. По отношение на външния натиск
- РС Македония не може да стане член на ЕС за сметка на българския национален интерес, история и внушавайки омраза и дискриминация спрямо хора с българско самосъзнание
- Борба срещу насилието над жени - да е с всички средства, но джендър идеология и политики срещу семейните ценности - не. Това противоречи на българската Конституция, на българската народопсихология и българските традиции.
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?