Издигаме добросъседството със Северна Македония на пиедестал. Това заяви премиерът Кирил Петков.
Той говори пред журналисти след съвместното заседание на правителствата на Република България и Република Северна Македония се проведе в резиденция "Бояна".
Преди това беше проведен разговор на четири очи между премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски.
Днес откриваме сесията на съвместното заседание между правителствата на Р България и РСМ. Отношенията ни преди нашата среща в РСМ бяха в ниска точка, но това, което постигаме вече само за втора седмица съвместна работа - аз съм много обнадежден, заяви премиерът Петков, цитиран от БНТ.
Това, че вие дойдохте с толкова много министри по всички сфери, в които искахме да работим заедно с нашите министри,
оказва пътя как тези отношения ще се случват - на база на истинска работа,
истински срещи с очакване на истински резултати, обърна се към Ковачевски българският премиер.
Най-важното за политиката е да постигне добро за двата народа - да се работи заедно, да имаме отворена икономика, свързана инфраструктура, да имаме общ календар, да работим за европейската интеграция и да следим темите като историята, човешките права, нещата които са важни, допълни Петков.
Дори снощи на нашата вечеря видях, че някои министри вместо да довършат вечерята си вече работят по някои мерки, които трябва да направят, допълни премиерът.
След срещата бяха подписани три документа - меморандум за сътрудничество между министерствата на земеделията на двете страни, меморандум за разбирателство за развитието на железопътната връзка между България и Северна Македония, и меморандум между изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия у нас и агенцията за насърчаване на индустрията в Северна Македония.
Искам да поздравя министрите и гостите от Северна Македония, както и министрите на България за много добре свършената работа. Когато още на първата среща
имаме сключени три меморандума по три много важни въпроси, това е пример за новия подход,
който даваме с нова енергия и нови резултати, коментира Петков. Ще има общ секретариат между различните групи и много къси срокове за изпълнение. Първата среща предстои само след седмица и това щяло да бъде нивото на динамика, отбеляза Петков.
Три срещи ще има и комисията за историята в следващите четири месеца, обясни Петков.
Тези меморандуми имат един основен краен резултат - икономическото развитие на целия регион, което гражданите на двете страни ще усетят с измерими подобрения на стандарта на живот. Ето защо добросъседството ще бъде сложено на пиедестал. Имаме много време да наваксаме, но с този устрем и енергия, се надявам, че това време ще бъде наваксано бързо, каза Петков.
Искам да благодаря за гостоприемството. Както каза премиерът Петков, аз съм доволен от днешните срещи. Много важно е, че министрите работиха в групи за конкретни идеи.
Групата в икономическата област - за енергетика, земеделие и туризъм, вече има план на действие за следващите месеци. Същото се отнася за групата за култура и образование, където също имаме план, за съдействието между университети и др. Добре е, че има план всяка седмица да се срещат секторните експерти, но още по-важно е, че ще бъдат включени всички и от компании до образователни институции да видят ползите от сътрудничеството между двете страни, коментира Ковачевски. Той подчерта, че ще се забърза и работата на историческата комисия.
В историческата комисия няма да правим кадрови промени.
Много се зарадвах, че когато комисията е отпред, диалогът е за постигане на общи резултати, каза и Кирил Петков.
„Днес се вижда огромната синергия и предимствата, ако имаме добросъседство”, каза министър-председателят и допълни, че добросъседството ще бъде сложено на пиедестал.
През следващите четири месеца историческата комисия ще има три официални срещи. „За да се върши работа - хората трябва да говорят, да се виждат и да поставят общи цели. Професорите и от двете страни показаха, че са готови новият полъх на допълнителна енергия да се превърне в конструктивни разговори. Зарадвах се, че когато историческата комисия е една от пет - общият тон е към позитивен диалог”, добави българският премиер.
Срещата, която имахме в Скопие преди 7 дни, открихме нов процес на диалог и работа между двете правителства и държави. Както виждате, групите се водят от министрите, което показва политическата воля да вървим напред, но ще бъдат включени и хората от бизнеса и институциите. Двете страни могат да направят процеса по-добър за гражданите. Критерий за успех е, ако успеем да постигнем договор и в бъдеще време да имаме междуправителствена конференция с Европейския съюз, това е динамиката, аз бих оставил да текат процесите и да вървим напред, каза още Ковачевски.