Съседите ни се въоръжават с ударни темпове, а българската армия изостава в този процес. Това заяви след КСНС президентът Румен Радев.
"Страните от региона отделят все по-голям ресурс за превъоръжаване
и развитие на иновативни технологии, които са с военно предназначение. В рамките на заседанието бе актуализирано състоянието на въоръжените сили на нашата страна, с оглед тяхната роля за гарантиране на суверенитета, сигурността и независимостта, както и защитата на териториалната цялост на страната", предупреди държавният глава.
Той отбеляза, че темпът на модернизация на Българската армия не съответства на съвременните предизвикателства.
"Констатирано е забавяне в изпълнението на договора за придобиване на нов боен самолет, а процедурата по придобиване на бойна машина на пехотата, е прекратен. В сключените договори са неглижирани част от първоначално заложените способности в проектите за инвестиционни разходи, приети от 44-тото Народно събрание. Налице са нормативни уредби, които забавят процеса по модернизация.
Всичко това води до загуба на способности, неизпълнение на поети съюзни ангажименти, нарастващ риск за здравето и живота на военнослужещите и налага осигуряване на необходимите ресурси за поддържане на наличната техника и въоръжение до момента на постъпване на нови такива", подчерта президентът.
Той отбеляза, че
ескалацията на конфликтите в Европа, Азия и Африка представляват заплаха за националната ни сигурност.
Над 5 часа продължи заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, свикано от президента Румен Радев на "Дондуков" 2.
„Членовете на Съвета се обединиха, че ескалацията на напрежението в Черноморския регион, нестихващите конфликти в Близкия Изток и Азия, международният тероризъм и миграционните потоци изправят страната ни пред съществени предизвикателства”, посочи държавният глава.
Ескалацията на напрежението около Черно море и миграционните потоци ни изправят пред предизвикателства, коментира Румен Радев. Това пък кара страните да купува техника. обсъдили и състоянието на БГ армията, с оглед гарантиране на сигурността ни и очертани областите с дефицити.
По думите му темпът на модернизация не съответства пред предизвикателствата, отделно има забавяне за доставката на изтребителите, отделно е спряна и поръчката за сухопътните войски. Съществен проблем е и некомплекта. Причината за това е често променящата се нормативна рамка и затова ще са нужни мерки за популяризиране на военната професия.
„Процесът за придобиване на нови способности и поддържане на високи технологични въоръжени сили е все по-отчетлив. В рамките на заседанието беше актуализирано на въоръжените сили на България, с оглед тяхната роля за гарантиране на суверенитета, сигурността, независимостта и защитата на териториалната цялост на страната”, добави Радев.
Държавният глава посочи, че на заседанието са очертани областите с определени дефицити от способности и технологично изоставане в тяхното развитие, породени от „недостатъчно финансиране и ограничения в нормативната уредба”.
КСНС се обединиха около следните 7 решения.
Първото -промени в нормативната уредба - ускоряване на процедурите за модернизация и поддръжка на военната техника. Второто - преодоляване на некомплекта от личен състав, кампании за повишаване на престижа на професията. Приоритизирана инвестиционна план-програма до 2032 г. Трето - Министерският съвет ясно да гарантира, че ще се заделят 2% от БВП за отбрана. Това трябва да стане факт с бюджета за 2023 година. Четвърто - Правителството да гарантира средства за поддръжка на настоящото въоръжение на армията ни. Пето - Изпълнителната власт да ускори модернизацията на бойната ни авиация и флот и да стартира процедурите за сухопътните ни сили. Шесто - Създаване на целиви фонд за модернизация на армията ни. Седмо - Включването на България във Фонда на НАТО за иновации.За КСНС на „Дондуков” 2 пристигнаха председателят на Народното събрание Никола Минчев, министър-председателят Кирил Петков, председатели на парламентарните групи в 47-ото Народно събрание, министърът на отбраната Стефан Янев, министърът на вътрешните работи Бойко Рашков, министърът на външните работи Теодора Генчовска и други.
В съвета по закон участват още шефовете на службите и секретарят на Съвета по сигурността към Министерски съвет и други.
Специален доклад по темата изнесе началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Свикването на КСНС идва след признанието на министъра на отбраната Стефан Янев, че струпването на руски войски по границата с Украйна заплашва и българската национална сигурност.